Do modlitewnego wsparcia rozpoczynających się dzisiaj obrad zgromadzenia specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu wezwał wiernych całego Kościoła Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 10 października. Podkreślił, że to niezwykłe spotkanie, które potrwa dwa tygodnie, zgromadziło w Watykanie pasterzy Kościoła z tego regionu.
Po wygłoszeniu rozważań Ojciec Święty odmówił z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra modlitwę maryjną i udzielił im błogosławieństwa apostolskiego, a następnie pozdrowił ich w różnych językach, m.in. po polsku.
Oto tekst przemówienia papieskiego:
Drodzy Bracia i Siostry!
Przybywam tu z bazyliki św. Piotra, gdzie przewodniczyłem Mszy w. otwierającej Zgromadzenie Specjalne dla Bliskiego Wschodu Synodu Biskupów. To niezwykłe posiedzenie synodalne, które potrwa dwa tygodnie, zgromadziło w Watykanie pasterzy Kościoła, żyjącego w regionie bliskowschodnim w rzeczywistości wyjątkowo zróżnicowanej: na tych ziemiach bowiem jeden Kościół Chrystusowy wyraża się w całym bogactwie swych starożytnych tradycji. Temat, na którym się skupimy, brzmi: „Kościół katolicki na Bliskim Wschodzie: wspólnota i świadectwo”. W krajach tych bowiem naznaczonych niestety głębokimi podziałami i zranionych starymi konfliktami, Kościół jest wezwany do bycia znakiem i narzędziem jedności i pojednania, na wzór pierwszej wspólnoty jerozolimskiej, w której „jeden duch i jedno serce ożywiało wszystkich wierzących” (Dz 4, 32). Zadanie to jest trudne, od chwili, gdy chrześcijanie Bliskiego Wschodu znajdują się często we trudnych do zniesienia warunkach zarówno w wymiarze osobistym i rodzinnym, jak i jako wspólnota. Nie powinno to jednak zniechęcać: to właśnie w tym kontekście jako coraz bardziej niezbędne i palące staje się trwałe przesłanie Chrystusa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1,15). Podczas mej ostatniej wizyty na Cyprze wręczyłem „instrumentum laboris” tego zgromadzenia synodalnego; teraz, gdy się rozpoczęło, wzywam wszystkim do modlitwy, aby upraszać u Boga obfitego rozlania darów Ducha Świętego.
Październik nazywany jest miesiącem różańcowym. Chodzi, by tak rzec, o „intonację duchową”, nadaną przez liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, obchodzone 7. dnia. Zostaliśmy więc wezwani do zdania się na prowadzenie przez Maryję w tej prastarej i ciągle nowej modlitwie, która jest Jej szczególnie droga, prowadzi nas bowiem wprost do Jezusa, uzupełniona w swych tajemnicach zbawienia – radosnych, świetlistych, chwalebnych i bolesnych. Za Czcigodnym Janem Pawłem II (por. list apostolski „Rosarium Virginis Mariae”), chciałbym przypomnieć, że różaniec jest modlitwą biblijną, całkowicie przesiąkniętą Pismem Świętym. Jest to modlitwa serca, w której powtarzanie „Zdrowaś Mario” ukierunkowuje myśl i uczucie ku Chrystusowi, staje się zatem ufnym błaganiem Matki Jego i naszej. Jest to modlitwa, która pomaga rozważać Słowo Boże i przyswajać wspólnotę eucharystyczną na wzór Maryi, która strzegła w swym sercu wszystkiego, co Jezus czynił i mówił oraz samej jego obecności.
Drodzy przyjaciele, wiemy, jak bardzo Maryja Panna jest kochana i czczona przez naszych braci i siostry z Bliskiego Wschodu. Wszyscy widzą w Niej Matkę troskliwą, bliską każdemu cierpieniu i Gwiazdę nadziei. Jej wstawiennictwu powierzmy zgromadzenie synodalne, które dzisiaj się otwiera, aby chrześcijanie tego regionu umacniali się we wspólnocie i dawali wszystkim świadectwo Ewangelii miłości i pokoju.
Po wygłoszeniu rozważań Ojciec Święty pozdrowił zgromadzonych na Placu św. Piotra kolejno po włosku, francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, portugalsku i po polsku. W naszym języku papież powiedział:
Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Dziś w Polsce po raz dziesiąty jest obchodzony Dzień Papieski. W tym roku jego mottem jest „Odwaga świętości”. Modlę się, aby wszyscy wierzący, w mocy Ducha Świętego, mężnie kroczyli ewangeliczną drogą prawdy i miłości, jaką wskazywał Jan Paweł II. Jestem wdzięczny za modlitwy w mojej intencji. Dziękuję też za duchowe i materialne wsparcie edukacji młodzieży w ramach Dzieła Nowego Tysiąclecia. Niech Bóg wam błogosławi!
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.