W Suchowoli (Podlaskie), rodzinnej parafii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki odsłonięto w niedzielę jego pomnik. Modlono się także dziękując za czerwcową beatyfikację kapłana Solidarności.
W uroczystościach wzięła udział matka księdza Jerzego wraz z najbliższą rodziną. Był też obecny przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek.
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się i mieszkał w Okopach, 4 km od Suchowoli. Suchowola to jego rodzinna parafia, tu został ochrzczony, w Suchowoli się uczył, w parafialnym kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła odprawił też swoją pierwszą mszę. W Okopach do dziś mieszka matka ks. Jerzego Marianna Popiełuszko.
Pomnik kapelana "Solidarności" stanął w parku jego imienia w centrum miasteczka uważanego za geograficzny środek Europy. Wokół pomnika są nowe alejki, nowe otoczenie z fontanną.
Pomnik to stojąca postać ks. Popiełuszki na cokole. Postać ma około 2,5 metra wysokości, cokół 2 metry. "Jest to postać księdza, jakby +wyrwana+ z mszy za ojczyznę, czyli z uniesioną prawą dłonią z palcami w kształcie litery V, czyli znak +Solidarności+, znak wolności" - powiedział PAP dyrektor Zespołu Szkół w Suchowoli Michał Matyskiel, jednocześnie prezes suchowolskiej fundacji im. księdza Jerzego Popiełuszki, która była pomysłodawcą i inicjatorem zbiórki pieniędzy na pomnik. Fundacja powstała w latach 90-tych, żeby wspierać szkołę.
Matyskiel dodał, że przeważyła właśnie taka koncepcja pomnika, bo ksiądz Popiełuszko to symbol wolności, triumfu. Na pomniku jest też napis - dewiza ks. Popiełuszki "Zło dobrem zwyciężaj" i określenie, że jest on "synem tej ziemi".
"Chcielibyśmy w jakiś sposób wyrazić swoją wdzięczność za ten dar, że był wśród nas, w naszej szkole, że wśród nas wyrósł błogosławiony ksiądz Jerzy, stąd taka społeczna, lokalna incjatywa" - powiedział PAP Matyskiel.
Przypomniał, że pomysł na budowę pomnika powstał po ogłoszeniu przez papieża decyzji o beatyfikacji ks. Popiełuszki, a konkretne przygotowania trwały od czerwca, od uroczystości beatyfikacyjnych, które odbyły się w Warszawie. Zebrano 180 tys. zł. Pieniądze zbierała społeczność lokalna, pomogła gmina, zbiórki były też we wszystkich parafiach na terenie Archidiececji Białostockiej.
Przed odsłonięciem pomnika mszę dziękczynną za beatyfikację odprawił metropolita białostocki abp Edward Ozorowski. Do Suchowoli z Warszawy trafiły też relikwie błogosławionego ks. Popiełuszki. Obok kościoła wyświęcono też nowe symbliczne groby ks. Popiełuszki i ks. Stanisława Suchowolca z Białegostoku, który podobnie jak ks. Popiełuszko odprawiał msze za ojczyznę i zginął w 1989roku w niewyjaśnionych okolicznościach w pożarze parafii.
Michał Matyskiej uważa, że beatyfikacja ks. Popiełuszki przyczyniła się do wzrostu zainteresowania Suchowolą. "Myślę, że Suchowola stała się obowiązkowym punktem na mapie wycieczek na Podlasie lub pod drodze na Litwę. Jest dużo wycieczek zagranicznych i polskich, pielgrzymek" - powiedział.
Dodał, że są przygotowywane różne projekty, by "zagospodrować" rosnący ruch pielgrzymkowy. Mają powstać dwie nowe ścieżki szlakiem ks. Jerzego - jedna już jest, rowerowa. Powstaje szlak z Okopów do Suchowoli drogą, którą codziennie młody "Alek" czyli Alfons Popiełuszko podążał do szkoły ( zmienił potem imię na Jerzy-PAP). Po drodze będą przystanki, będą eksponowane myśli ks. Popiełuszki. W Suchowoli powstaje też hotel.
Ks. Popiełuszkę w Suchowoli upamiętnia m.in. istniejąca przy parafii od 1986 roku Izba Pamięci.Licznie odwiedzają ją pielgrzymi i turyści z kraju i zagranicy. W izbie znajdują się m.in. koloratka, sutanna, stuła i różaniec, których używał ksiądz Popiełuszko. Jest także osobisty kalendarz księdza z zapisaną datą pobytu w Bydgoszczy 19 października 1984 roku (tę datę przyjmuje się za datę jego śmierci-PAP), są okładki dowodu osobistego, jego notatnik, osobista korespondencja, chrzcielnica, przy której był chrzczony, oraz nadany mu pośmiertnie 11 listopada 1984 roku krzyż Virtuti Civili za "wybitną odwagę cywilną w obronie ideałów i prawdy".
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.