Przed uroczystością Wszystkich Świętych coraz więcej osób odwiedza cmentarze. Dla tych, którzy to robią rzadko lub przyjeżdżają z daleka przyszła z pomocą sosnowiecka parafia św. Barbary. Od niedawna cmentarz przez nią administrowany jest przedstawiony w formie mapy w internecie. Dzięki wyszukiwarce bez problemu można na niej znaleźć groby najbliższych.
Na cmentarzu przy ul. Andersa znajduje się 11.400 grobów. Do tej pory niektórzy odwiedzający mieli problem ze znalezieniem grobów członków rodziny lub przyjaciół. Teraz dzięki internetowemu systemowi wyszukiwania osób pochowanych ten problem nie istnieje. Wystarczy w przeglądarkę internetową wpisać adres: www.polskie-cmentarze.com/sosnowiec, a później w wyszukiwarkę nazwisko szukanej osoby, by po chwili znać miejsce grobowca. Mapę można oczywiście wydrukować. System umożliwia także administracji cmentarza kontakt z osobami odpowiedzialnymi za grobowiec. Obok zdjęć grobu administrator umieszcza datę urodzin i śmierci (jeśli jest znana) osób pochowanych. Odwiedzający stronę mogą też zapalić wirtualny znicz.
– Oczywiście zawsze najlepsza jest obecność osobista i modlitwa, ale wyszukiwarka bardzo pomaga, by nie pogubić się na cmentarzu. Teraz, przed Wszystkimi Świętymi otrzymujemy dużo maili świadczących o tym, że ta strona internetowa była bardzo dobrym pomysłem – wyjaśnia ks. Włodzimierz Sęk, proboszcz parafii św. Barbary, która administruje cmentarzem. Potwierdza to Edward Patalon, kierownik cmentarza. – Niedawno był tutaj nauczycielka poszukująca swoją koleżankę ze szkoły. Siedliśmy razem do komputera i bez trudu odnaleźliśmy jej grób – opowiada.
Serwis, dzięki wyszukiwarce szczegółowej, daje możliwość odnalezienia konkretnej osoby pochowanej na podstawie przynajmniej jednego z następujących kryteriów: imienia, nazwiska, daty urodzenia czy śmierci, numeru sektora, rzędu, kwatery czy grobu. Wynik wyszukiwania zawiera informacje szczegółowe oraz dokładną lokalizację grobu (sektor, rząd i miejsce) wraz z jego zdjęciem lub zdjęciami. Dołączony jest także podgląd mapy cmentarza oraz wybranego sektora, w którym znajduje się dany grób. Strona umożliwia również drukowanie wyniku wyszukiwania oraz mapy pomocniczej. Na potrzeby serwisu powstała elektroniczna mapa. Oprócz grobów zaznaczono na niej rozmieszczenie alei, punktów czerpania wody, wszelkich budowli oraz elementów architektury sakralnej. Cmentarz parafii św. Barbary jest na razie prawdopodobnie jedynym w Sosnowcu, który udostępnił mapę grobów w internecie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.