Krakowianie modlili się w sobotę wieczorem pod oknem papieskim z okazji 32. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. W trakcie modlitwy doszło do incydentu: motocyklista, który wcześniej potrącił kobietę, uciekał wjeżdżając w tłum modlących się. Został zatrzymany.
Kilkaset osób przybyło w sobotni wieczór na czuwanie modlitewne pod Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3, w miejscu gdzie z krakowianami spotykał się Jan Paweł II. Podczas spotkania śpiewano wspólnie ulubione pieśni Ojca Świętego. Zgromadzeni połączyli się także za pomocą telebimu z Watykanem i wysłuchali słów przebywającego tam kard. Stanisław Dziwisza.
Kard. Dziwisz mówił do zgromadzonych pod Oknem Papieskim, że Jan Paweł II radował się, gdy został papieżem. „On się radował dla Polski, bo w tym wyborze widział znak, że ten naród żyje i ma aspiracje” - wspominał.
Metropolita krakowski podziękował także wszystkim, że przybyli dzisiaj na Franciszkańską 3. „On jest tutaj z Wami” - wyznał. „Może pyta co zrobiliśmy z jego nauką?, dlatego warto zrobić sobie rachunek sumienia” - apelował kardynał. Wyraził także radość, że dzisiaj może być „przy Nim” w Watykanie. „Tutaj w sercu przynoszę was wszystkich i cały naród, aby podziękować Ojcu Świętemu” - mówił hierarcha.
Czuwanie pod Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3 rozpoczęło się o godz. 19.30. Wzięło w w nim udział kilkaset osób, którzy przynieśli kwiaty oraz palili znicze. Spotkanie poprowadziła młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego. Śpiewano ulubione pieśni Jana Pawła II, m.in. „Barkę” oraz „Abba Ojcze.
Na telebimie zgromadzeni obejrzeli także film ukazujący Karola Wojtyłę w czasie, gdy pracował jako robotnik w kamieniołomach fabryki „Solvay”, wysłuchać słów Jana Pawła II, które kierował do wiernych na całym świecie. Czuwanie modlitewne zakończyło się po 21.00 Apelem Jasnogórskim.
Spotkanie pod Oknem Papieskim poprzedziła Msza Św. odprawiona w kościele św. św. Piotra i Pawła, której przewodniczył bp Józef Guzdek, biskup pomocniczy i wikariusz generalny Archidiecezji Krakowskiej.
Podczas homilii wygłoszonej w kościele św. św. Piotra i Pawła bp Józef Guzdek powiedział, że Jan Paweł II w pewien sposób każdemu z nas głosił Słowo Boże, ludziom starszym przez 27 lat, a młodszym nieco krócej.
Bp Guzdek wspominał także, że Ojciec Święty walczył w obronie wolności, rodziny i wychowania, a w wielu krajach świata przywrócił Kościołowi wolność. „Pokazał, że Kościół ma wiele do powiedzenia i warto z jego mądrości korzystać i to Janowi Pawłowi II to zawdzięczamy” – mówił krakowski biskup pomocniczy.
W trakcie modlitwy doszło do incydentu: motocyklista, który wcześniej potrącił kobietę, uciekał wjeżdżając w tłum modlących się.
Jak poinformowała PAP Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji, 35-letni mężczyzna jechał ul.Grodzką od Rynku Głównego i potrącił kobietę na przejściu dla pieszych. Przechodnie usiłowali go zatrzymać na skrzyżowaniu z ul. Dominikańską. Motocyklista uciekał ul. Franciszkańską, wjeżdżając w tłum przed budynkiem kurii. Ludzie rozstępowali się, nikomu nic się nie stało. Motocyklista usiłował także przejechać zatrzymującego go policjanta.
Jak powiedzieli PAP świadkowie, kierujący corssowym motocyklem mężczyzna wpadł na krawężnik, uderzył motorem w słupek przed budynkiem krakowskiej kurii i przewrócił się. Wtedy został zatrzymany przez policję. Miał w organizmie 1,5 promila alkoholu.
"W wypadku ciężko ranna została kobieta, która trafiła do szpitala" - powiedziała Katarzyna Padło. Jak wynika z ostatecznych ustaleń, była to obywatelka Wielkiej Brytanii. Zatrzymany motocyklista odpowie m.in. za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu, ucieczkę z miejsca zdarzenia i napaść na funkcjonariusza.
Krakowskie obchody 32. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra w Rzymie zorganizowały: Kuria Metropolitalna w Krakowie, Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.