Julianna Awdiejewa, Marcin Koziak i Paweł Wakarecy znaleźli się wśród laureatów nagród pozaregulaminowych zakończonego w środę XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Nagrody wręczono w piątek w Warszawie.
Laureatka głównej nagrody konkursu - Julianna Awdiejewa (Rosja) - otrzymała też najwięcej nagród pozaregulaminowych. Przypadły jej dwa koncerty z New York Philharmonic Orchestra oraz dwa koncerty z japońską NHK Symphony Orchestra pod dyrekcją Charlesa Dutoit (obie nagrody ufundował Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Awdiejewa wygrała też 5 tys. dolarów kanadyjskich oraz recital w Vancouver (Vancouver Chopin Society), 300 tys. jenów (nagroda ufundowana przez burmistrza miasta Hamamatsu) oraz udział w Ruhr Piano Festival w 2011 roku.
Awdiejewa znalazła się też wśród laureatów nagrody ufundowanej przez warszawską Filharmonię Narodową - jest nią koncert z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita w Japonii. Tę nagrodę otrzymali też Lukas Geniuszas (Rosja-Litwa), Ingolf Wunder (Austria), Daniił Trifonow (Rosja), Ewgeni Bożanow (Bułgaria) i Francois Dumont (Francja).
Bułgar Ewgeni Bożanow nie pojawił się w czwartek na uroczystości, podczas której przyznano mu IV nagrodę konkursu - 15 tys. euro. Zgodnie z regulaminem konkursu wszyscy laureaci zobowiązani są do udziału w koncercie laureatów i jego dwóch powtórzeniach. Nieusprawiedliwiona absencja na koncercie laureatów i jego powtórzeniach oznacza rezygnację z nagrody pieniężnej. Bułgarski pianista nie pojawił się też na wręczeniu nagród pozaregulaminowych.
Instytut Polski w Tel Awiwie oraz New Israeli Opera ufundowały nagrody dla laureatów II i III nagrody konkursu. Po dwa koncerty z orkiestrą Beer Sheva Symphonette w Operze w Tel Awiwie i w Audytorium w Beer Shevie zagrają Lukas Geniuszas, Ingolf Wunder i Daniił Trifonow.
Mikołaj Chozjainow (Rosja) otrzymał dwie nagrody przeznaczone dla najmłodszego uczestnika finału konkursu - udział w Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Gaming (Austria) i w Mariańskich Łaźniach (Czechy) ufundowany przez Międzynarodową Federację Towarzystw Chopinowskich oraz udział w koncercie z serii "The Winners" realizowanym przez berlińskie towarzystwo muzyczne Konzertdirektion Lee, ufundowany przez tę organizację.
Polski pianista Marcin Koziak został laureatem aż trzech nagród pozaregulaminowych. Pierwsza z nich, przeznaczona dla najstarszego uczestnika konkursu "pochodzącego ze Szwajcarii, Polski lub krajów Unii Europejskiej, który nie został zakwalifikowany do finału konkursu" to 4 tys. franków szwajcarskich oraz recital fortepianowy w ramach Festiwalu Chopinowskiego w Genewie, ufundowana przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Genewie. Marcin Koziak został też laureatem Nagrody im. prof. Drzewieckiego ufundowanej przez Barbarę i Zbigniewa Fryderyka Drzewieckich dla "najwyżej ocenionego polskiego pianisty, który nie został zakwalifikowany do finału konkursu". Wysokość tej nagrody to 1 tys. euro. Takie samo uzasadnienie ma przyznana Koziakowi nagroda ufundowana przez Paderewski Society for the Promotion of Polish Music z Bazylei. Nagrodą jest cykl recitali fortepianowych w Szwajcarii.
Laureatem dwóch nagród pozaregulaminowych został Paweł Wakarecy (Polska). Pierwsza z nich, przeznaczona dla najwyżej ocenionego polskiego uczestnika konkursu, to trzy recitale fortepianowe w projekcie "Chopin przyjechał" ufundowane przez Biuro Koncertowe "Herold", druga - "dla najwyżej ocenionego polskiego uczestnika konkursu, niebędącego laureatem I nagrody" to 12 tys. euro ufundowane przez Fundację Wojciecha Niewiadomskiego "O lepsze jutro".
Leonora Armellini z Włoch otrzymała 1500 franków szwajcarskich - nagrodę im. Janiny Nawrockiej "dla pianisty wyróżniającego się muzykalnością i pięknym dźwiękiem, który nie został zakwalifikowany do finału konkursu".
Swoją nagrodę przyznała też firma Phonak zajmująca się m.in. produkcją aparatów słuchowych. Była ona jednym ze sponsorów konkursu i dostarczyła urządzeń, które pozwoliły na słuchanie konkursowych koncertów osobom słabosłyszącym - to one wybrały laureata tej nagrody. 2 tys. dolarów od Phonak otrzymał Ingolf Wunder (Austria).
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.