O pomysłach na powszechne inicjatywy edukacyjno-naukowe i zwiększaniu nakładów na naukę Donald Tusk rozmawiał w sobotę ze środowiskiem naukowym. Premier spotkał się z przedstawicielami kadry Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i obejrzał inwestycje tej uczelni.
"Nauka może mieć dziś ogromną moc przyciągającą. Także dla dzieci i młodych ludzi, a więc tych, w których chcemy inwestować - jeśli będą widzieli, że to wszystko jest bardzo serio, a jednocześnie niesłychanie atrakcyjne" - powiedział Donald Tusk.
Premier pochwalił inicjatywę budowy sieci "Astro-Baz" powstających w regionie kujawsko-pomorskim. Z inicjatywy samorządu województwa i przy wsparciu funduszy unijnych w małych miejscowościach powstaje obecnie 14 nowoczesnych, ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych.
"To, co jest naszą wspólną ambicją, to aby nasycać takimi nie za bardzo kosztownymi, za to bardzo funkcjonalnymi ośrodkami sportu, nauki, kultury, pomocy edukacyjnej, prawnej, językowej; żeby ta siatka była tak gęsta, jak mapa powiatów i gmin, a nie tylko ośrodków wojewódzkich.(...) Liczę tu na państwa inwencję, by nie rutynizować się w tych projektach typu +Orliki+ czy biblioteki internetowe" - powiedział premier.
Szef rządu przyznał, że uczelnie mają wciąż zbyt mało pieniędzy na wynagrodzenia dla kadry naukowej, szczególnie doktorantów. Zadeklarował, że nawet w czasie kryzysu nauka pozostanie "dziedziną, w którą tak czy inaczej będziemy wkładać więcej pieniędzy".
Donald Tusk zaznaczył, że dodatkowe fundusze państwo przekazywać będzie w pierwszej kolejności do miejsc, "które stają się naprawdę nowoczesne" i zachęcał jednocześnie do szukania oszczędności w samych instytucjach naukowych. "Pieniądze często wydaje się nieracjonalnie, czasami wpływ na to mają złe przyzwyczajenia" - dodał.
Podczas rozmów z naukowcami premier odniósł się też do kłopotów finansowych służby zdrowia, w tym dużych, uniwersyteckich szpitali klinicznych. Jak podkreślił, "z pętli zadłużenia +zwykłe szpitale+ wyjdą w ciągu 3-4 lat", a im szybciej się uda to osiągnąć, "tym więcej czasu będzie na szpitale kliniczne".
Premier zanegował pomysł jednorazowego wydania na podwyżki dla naukowców pieniędzy z rezerw budżetowych. Zaznaczył, że postulatów wydatków z tych źródeł pojawia się bardzo dużo, ale wszystkie są odrzucane ze względu na duży deficyt finansów publicznych.
Spotkanie z przedstawicielami toruńskiego uniwersytetu odbyło się w powstającym Centrum Optyki Kwantowej UMK. Będzie to jeden z największych i najnowocześniejszych w skali kraju ośrodków badań z zakresu optyki kwantowej i spektroskopii.
Łączna powierzchnia Centrum Optyki Kwantowej to prawie dwa tys. m kw. Koszt inwestycji, która ma być oddana do użytku jeszcze w tym roku, to ok. 25 mln zł, z czego 85 proc. środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostałe 15 proc. z budżetu państwa.
Premier rozpoczął swą wizytę w Toruniu od obejrzenia powstającego w głównym campusie UMK "Collegium Humanisticum". Nowoczesny obiekt dydaktyczno-naukowy docelowo stanie się siedzibą czterech wydziałów UMK. Jako pierwszy zostanie tu ulokowany Wydział Historii UMK; będzie to pod koniec 2011 roku.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...