Prezes NBP: W kwestii koronakryzysu najgorsze już za nami

Ostatnie dane gospodarcze pokazują, że podjęte działania w związku z koronawirusem były skuteczne, a najgorsze już za nami - ocenił w rozmowie z kwartalnikiem "Apostoł Miłosierdzia Bożego" prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że banki w przyszłości docenią obniżki stóp procentowych przez RPP.

Kwartalnik Pallotyński Prowincji Zwiastowania Pańskiego "Apostoł Miłosierdzia Bożego" zamieścił szeroki wywiad z szefem Narodowego Banku Centralnego Adamem Glapińskim. Prezes banku centralnego zapytany został m.in. o to, czy polska gospodarka przetrzyma czas kryzysu związanego z koronawirusem.

"Ostatnie dane pokazują, że podjęte działania były skuteczne, a najgorsze już za nami. Relatywnie niewielki wzrost bezrobocia, a także odbicie produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej sugerują, że polska gospodarka szybko odbija straty" - powiedział w rozmowie z kwartalnikiem A. Glapiński. Ocenił, że mimo iż efekty pandemii koronawirusa będą jeszcze przez jakiś czas odbijać swoje piętno na gospodarce, to nie ma on "wątpliwości, że wyjdziemy z pandemicznego szoku mocniejsi niż wiele innych krajów".

Prezes banku centralnego przyznał, że w średnim okresie wyzwaniem dla banków będzie poradzenie sobie z wyższymi kosztami ryzyka kredytowego oraz utrzymanie kreacji kredytu dla gospodarki.

"Podejmując decyzje o obniżce stóp procentowych łącznie o 1,4 pkt. proc., Rada Polityki Pieniężnej miała na uwadze również ten aspekt. Obniżenie stóp procentowych przez NBP, wraz z pozostałymi działaniami osłonowymi wprowadzonymi przez instytucje publiczne, istotnie ograniczyło zagrożenie dla sytuacji kredytobiorców i tym samym oddziałuje w kierunku relatywnej poprawy spłacalności kredytów" - zaznaczył.

Prezes NBP uważa, że banki zdają się nie doceniać tego aspektu decyzji o obniżce ceny pieniądza przez bank centralny, koncentrując się na wpływie na ich marże odsetkowe. "Obawiam się, że świadczy to o krótkowzroczności tych ocen. Wraz z upływem czasu znaczenie ryzyka kredytowego i koszty z nim związane będą rosły, a tym samym wszelkie działania zmierzające do ograniczania tych kosztów będą przez banki stopniowo doceniane. W efekcie ocenią one saldo wpływu obniżki stóp procentowych na ich sytuację jako dodatnie" - powiedział A. Glapiński.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
4°C Czwartek
noc
wiecej »