Prezydent Polski w Rumunii

Od spotkania z prezydentem Rumunii Traianem Basescu rozpoczął swoją wtorkową oficjalną wizytę w Bukareszcie prezydent Bronisław Komorowski. Rozmowy mają dotyczyć zbliżającego się szczytu NATO oraz współpracy w ramach UE.

Anders Fogh Rasmussen podczas wrześniowego spotkania z Komorowskim w Brukseli zapewnił, że członkowie Sojuszu - wypracowując "dalsze koncepcje i strategiczne kroki" - będą dążyć do zagwarantowania wykonalności art. 5 Traktatu.

Artykuł ten mówi, że zbrojna napaść na jednego z członków Sojuszu traktowana jest jak napaść na całe NATO, a państwa członkowskie są zobowiązane do udzielenia pomocy stronie zaatakowanej.

Komorowski zapowiedział, że istotnym elementem jego rozmów w Bukareszcie będą też kwestie UE, m.in. budżet na lata 2014-2020, Wspólna Polityka Rolna i polityka spójności. W rozmowach na pewno pojawi się też temat wejścia Rumunii do strefy Schengen.

Bukareszt - zauważył polski prezydent - zamierza dołączyć do Schengen w marcu 2011 roku, co - według Komorowskiego - jest ambitnym terminem. Prezydent zaznaczył, że Polska nie tylko zachęca Rumunię do spełnienia wszystkich niezbędnych warunków koniecznych do przystąpienia do strefy, m.in. zapewnienia bezpieczeństwa granic, czy wdrożenia systemu informatycznego, ale także pomaga w tych działaniach.

"Oczywiście trzymamy kciuki za Rumunów (...) na pewno to się Rumunii uda. Pytanie tylko, czy w tak krótkim terminie, bo to ambitny termin" - zaznaczył prezydent.

Komorowski zwrócił uwagę, że Polska i Rumunia mają bardzo zbliżone poglądy na temat unijnej polityki spójności jako mechanizmu "istotnego z punktu widzenia tych krajów, które stosunkowo późno weszły do UE". Podkreślił w tym kontekście wagę konsultacji polsko-rumuńskich w czasie rozmów dotyczących wspólnego budżetu Unii.

Prezydent będzie również chciał porozmawiać z rumuńskimi partnerami o Wspólnej Polityce Rolnej. Komorowski zwrócił uwagę, że konieczne jest stworzenie równych szans dla rolnictwa w krajach tzw. starej i nowej Unii, m.in. poprzez obowiązywanie jednakowego systemu naliczania dopłat do rolnictwa.

Jak mówił prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe Jaromir Sokołowski, jednym z najważniejszych tematów rozmów polskiego prezydenta z prezydentem Basescu będzie kwestia przygotowań do szczytu NATO w Lizbonie. Istotne jest, aby Polacy i Rumuni w tej sprawie, bardzo ważnej dla bezpieczeństwa obu krajów, mówili jednym głosem - uważa Sokołowski. Podkreślił, że z głosem Basescu liczy się wielu członków NATO.

Komorowski w swoich rozmowach z rumuńskimi politykami będzie podejmował także temat bezpieczeństwa energetycznego.

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski podpisze w Bukareszcie plan działań do deklaracji o partnerstwie strategicznym Polski i Rumunii. Plan zakłada m.in. regularne spotkania szefów dyplomacji i ekspertów.

Rumunia jest obecnie pogrążona w recesji. Rząd obciął o jedną czwartą płace w sektorze publicznym oraz podniósł podatek od sprzedaży, dążąc do zredukowania deficytu budżetowego. Działania te, których żąda od Bukaresztu Międzynarodowy Fundusz Walutowy, są bardzo niepopularne w społeczeństwie. Od września trwa tam fala strajków.

Rumunia, podobnie jak Bułgaria, chciałaby przystąpić do strefy Schengen w połowie 2011 roku. Bukareszt nie chce wiązać tej kwestii ze sprawą Romów, których wydalanie z Francji zwróciło uwagę na problem integracji tej mniejszości w Rumunii. Według oficjalnych danych, w Rumunii mieszka około 540 tys. osób pochodzenia romskiego.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
18°C Piątek
dzień
18°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
13°C Sobota
rano
wiecej »