Od spotkania z prezydentem Rumunii Traianem Basescu rozpoczął swoją wtorkową oficjalną wizytę w Bukareszcie prezydent Bronisław Komorowski. Rozmowy mają dotyczyć zbliżającego się szczytu NATO oraz współpracy w ramach UE.
Komorowskiemu towarzyszy małżonka Anna.
Przed godz. 11 czasu lokalnego (godz. 10 czasu polskiego) Komorowski został powitany na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. W siedzibie rumuńskiego szefa państwa planowane są rozmowy w cztery oczy prezydentów, a następnie rozmowy plenarne obu delegacji. Około godz. 12.10 czasu lokalnego przewidziane są oświadczenia dla prasy Komorowskiego i Basescu.
Po południu prezydent będzie rozmawiał też z rumuńskim premierem Emilem Bocem oraz przewodniczącą Izby Deputowanych Robertą Anastase. Planowane jest spotkanie z Polonią w ambasadzie RP.
Tematyka NATO i UE zdominuje spotkania prezydenta RP. Komorowski zamierza przedyskutować z rumuńskimi politykami kwestie dotyczące listopadowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Lizbonie oraz unijnej współpracy, także w czasie prezydencji polskiej, w drugiej połowie 2011 roku.
Komorowski mówił dziennikarzom na pokładzie samolotu do Rumunii, że bardzo cieszy się, iż będzie mógł rozmawiać z rumuńskim prezydentem, premierem i szefową Izby Deputowanych.
Jak podkreślił, najważniejszym tematem rozmów będzie przygotowanie Polski i Rumunii do debaty i decyzji, które będą podejmowane podczas szczytu NATO w Lizbonie (19-20 listopada), gdzie będzie się decydowało przyjęcie dokumentu strategicznego Sojuszu. W tym kontekście Komorowski podkreślił znaczenie dla Polski art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego.
Prezydent poinformował podczas lotu do Bukaresztu, że rozmawiał już telefonicznie z prezydentem Rumunii o przygotowaniach do szczytu NATO. "Umówiliśmy się, że oba nasze kraje będą w sposób zdecydowany broniły zapisu, który - po niełatwych negocjacjach i rozmowach, także i mojej trudnej rozmowie z panem Rasmussenem - zaproponował sekretarz generalny NATO" - zaznaczył Komorowski. Zapis ten - jak mówił prezydent - potwierdza znaczenie art. 5 Traktatu dla funkcjonowania Sojuszu.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.