„Najważniejszą lekcją jest nauczyć się ufać Jezusowi” - podkreślił o. Francesco Patton, Kustosz Ziemi Świętej, który w ostatnią sobotę przewodniczył Mszy św. w Kafarnaum w święto działalności, przepowiadania i znaków Jezusa.
W pielgrzymce do Kafarnaum z powodu pandemii uczestniczyło tylko kilkunastu braci i księży z różnych wspólnot religijnych oraz nuncjusz apostolski w Izraelu abp Leopoldo Girelli. To właśnie to miejsce w Galilei, nad Jeziorem Genezaret Jezus uczynił sercem swojej działalności, przepowiadania i znaków, stąd nazwa święta.
„Tu, w Kafarnaum, Jezus wychowuje do wiary przede wszystkim dlatego, że głosi Słowo Boże” – powiedział w homilii Kustosz Ziemi Świętej, – dlatego, kto słucha słów Jezusa, czuje w sobie rodzące się pragnienie, by Mu zaufać, by się Mu powierzyć”. O. Patton podkreślił również, że kolejną lekcją, jaką należy wyciągnąć z tego czasu naznaczonego pandemią „jest istnienie wirusa bardziej niebezpiecznego od Covid-19, wirusa wzajemnej obojętności, wirusa braku zaufania, miłości”. Pisał o tym Papież Franciszek w ostatniej encyklice „Fratelli tutti”. Kontemplując miejsce znaków Chrystusa, wierzący odczuwa pragnienie prośby o uzdrowienie nie tylko od choroby fizycznej, ale przede wszystkim od wewnętrznego zła, które dotyka naszej zdolności do nawiązywania relacji z innymi i z Bogiem – mówił w homilii o. Patton.
Na zakończenie Eucharystii odbyła się procesja do ruin starożytnego Kafarnaum, dziś już nieodwiedzanego i zamkniętego z powodu pandemii.
Święto Działalności, Przepowiadania i Znaków Jezusa zrodziło się z tego samego ducha, co ustanowione w 2002 r. przez św. Jana Pawła II Tajemnice Światła. Mimo że odmawianie tej części różańca Papież przedstawił jako propozycję, a nie obowiązek, to jednak jego inicjatywa została bardzo chętnie przyjęta w całym Kościele katolickim i jest powszechnie praktykowana. Pokazują one, że człowiek i świat został zbawiony nie tylko przez Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie, ale także przez całą działalność Jezusa Chrystusa, wraz z jego cudami i znakami.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.