Ruch Przesłania Fatimskiego zorganizuje w dniach 19-21 listopada br. na terenie sanktuarium w Fátimie kongres ku czci błogosławionej Hiacynty Marto, której stulecie urodzin przypada w tym roku.
„Listopadowemu kongresowi będą towarzyszyć nie tylko studia nad osobą Hiacynty Marto, lecz także wspólna modlitwa. Jesienna inicjatywa doskonale więc wpisuje się w tegoroczne hasło sanktuarium fatimskiego: `Dzielić się z radością, tak jak Hiacynta`” – powiedziała KAI Leopoldina Simões, rzecznik prasowy tego portugalskiego sanktuarium.
Podczas tegorocznego kongresu Ruchu Przesłania Fatimskiego dominikanin Francisco Senra poprowadzi konferencję pt. „Miłość Hiacynty do Kościoła i Ojca Świętego”, natomiast jezuita Dário Pedroso wygłosi serię wykładów dotyczących heroiczności cnót małej wizjonerki z Fátimy oraz jej poświęcenia dla zbawienia dusz grzeszników. Spodziewane jest uczestnictwo w kongresie także liderów krajowych, diecezjalnych oraz parafialnych grup Ruchu Przesłania Fatimskiego.
Hiacynta urodziła się 11 marca 1910 r. w Aljustrel. Była córką Olimpii i Manuela Marto. W czasie objawień Matki Bożej miała siedem lat. Postanowiła poświęcić się ratowaniu grzeszników. Wiele się modliła z wielką żarliwością i umartwiała w intencji ich nawrócenia. Od 1918 r. ciężko chorowała. Zmarła 20 lutego 1920 r. na gruźlicę. W 1935 r. jej zwłoki zostały przeniesione z grobu rodzinnego w Vila Nova de Ourém na cmentarz w Fatimie, a w 1951 r. złożono je obok ołtarza głównego sanktuarium.
Proces beatyfikacyjny Hiacynty i jej brata Franciszka, który również był uczestnikiem objawień Matki Bożej, rozpoczął się w 1952 r. 13 maja 2000 r. papież Jan Paweł II wyniósł ich na ołtarze.
Inicjatorem utworzenia w 1994 r. Ruchu Przesłania Fatimskiego była Konferencja Episkopatu Portugalii, która trzy lata później zatwierdziła ostateczną wersję statutów tej organizacji. Jej głównym celem działalności jest krzewienie przesłania zawartego w objawieniach Matki Bożej, które zostało przekazane trójce portugalskich dzieci w 1917 r. Od kilkunastu lat Ruch Przesłania Fatimskiego organizuje cykliczne spotkania formacyjno-modlitewne.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.