300 licealistów z Izraela i Polski, przedstawiciele władz obu krajów oraz samorządowcy z województwa mazowieckiego oddali w środę wspólny hołd Żydom i Polakom pomordowanym w obozie zagłady i w karnym obozie pracy w Treblince.
Uroczystość rozpoczęto minutą ciszy, potem zabrzmiały hymny izraelski i polski. "Tym ludziom i temu miejscu należy się nasza pamięć. Zginęli ze względu na swoje wyznanie, narodowość i przekonania. Teraz, tak samo jak i przed laty, jesteśmy razem" - powiedział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
"Chcemy oddać hołd również Polakom - Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, którzy zginęli za pomoc udzielaną Żydom podczas Zagłady" - dodał przedstawiciel ministerstwa edukacji Izraela Eli Shaish.
Po przemówieniach sześć symbolicznych zniczy zapalili wspólnie m.in. wiceambasador Izraela Nadav Eshcar, wojewoda mazowiecki oraz przedstawiciele Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, marszałka województwa, młodzieży i ocalonych. W treblińskiej Żwirowni delegacja polsko-izraelska złożyła także kwiaty przy tablicy upamiętniającej pomordowanych Polaków.
Uroczystości na cmentarzu poprzedziły warsztaty integracyjno-historyczne dla młodzieży "Jesteśmy razem". Wzięli w nich udział uczniowie z liceum w Beer Szewie oraz z mazowieckich szkół w: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim, Łochowie, Węgrowie, Małkini, Sokołowie Podlaskim i Kosowie Lackim. Młodzi ludzie mieli możliwość wspólnego spojrzenia na historię obu narodów. Młodzież poznała również historię Domu Sierot Janusza Korczaka oraz polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Uroczystości zorganizowano z inicjatywy Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego - we współpracy z Mazowieckiem Kuratorium Oświaty, Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Organizatorem warsztatów było Muzeum Historii Żydów Polskich, które wraz z Forum Dialogu Między Narodami i Centrum Edukacji Obywatelskiej, stworzyło program Polskich Międzykulturowych Spotkań Młodzieży (PIYE). W jego ramach prowadzone są warsztaty oraz wymiany licealne i studenckie.
Treblinka II była obozem zagłady położonym cztery kilometry od stacji kolejowej w Małkini, na trasie Warszawa-Białystok. Obóz założono latem 1942 roku jako część akcji Reinhard - nazistowskiego planu zagłady Żydów z terenu Generalnego Gubernatorstwa. Zginęły w nim setki tysięcy Żydów z Warszawy i okolic, z regionu radomskiego i lubelskiego, z okolic Białegostoku, a także ze Słowacji, Grecji i Macedonii. Liczbę ofiar szacuje się na blisko 900 tys. W marcu 1943 roku naziści rozpoczęli kampanię niszczenia dowodów zbrodniczej działalności. Treblinkę zamknięto, większość zabudowy zniszczono, a teren zaorano. W 1964 roku na terenie Treblinki II odsłonięto Pomnik-Mauzoleum, którego autorami są rzeźbiarz Franciszek Duszeńko i architekt Adam Haupt.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.