Czarne chmury nad prymasem Belgii

Prymas Belgii stracił we wtorek swojego rzecznika, który zarzucił mu brak odpowiedzialności i przywództwa. Tego samego dnia do sądu wpłynął pozew przeciw prymasowi za homofobię.

Juergen Mettepenningen był rzecznikiem coraz szerzej krytykowanego arcybiskupa Andre Leonarda ledwie trzy miesiące. Złożył dymisję, gdyż - jak tłumaczył prasie - nie było zaufania między nim a prymasem.

"W ostatnich miesiącach arcybiskup Leonard zachowywał się czasem jak kierowca, który jedzie pod prąd i myśli, że to wszyscy inni są w błędzie" - powiedział były rzecznik. Dodał, że nadaremnie próbował w swojej pracy pełnić rolę GPS - prymas go nie słuchał.

Przy okazji Mettepenningen skrytykował abpa Leonarda za to, że nadmiernie udziela się w mediach i nie zajmuje się wystarczająco swoją misją, jaką jest kierowanie belgijską wspólnotą wiernych. Dodał też, że prymas, który jest arcybiskupem Brukseli i Mechelen, uchyla się nawet od uczestniczenia w spotkaniach belgijskiego episkopatu.

"Arcybiskup nie bierze na serio odpowiedzialności przywództwa, jaka została mu powierzona wraz z jego funkcją" - powiedział.

Także we wtorek poseł flamandzkiej partii socjalistycznej SPA Jean-Marie De Meester złożył przeciwko prymasowi pozew do sądu w Brugii, zarzucając mu dyskryminację i homofobię. Chodzi o opublikowaną w książce-wywiadzie wypowiedź Leonarda, że "AIDS jest rodzajem immanentnej sprawiedliwości".

Sprawę hierarcha porównał do ekologii. "Jeśli źle się traktuje środowisko, to ono w końcu źle obejdzie się z nami. Kiedy poniewieramy ludzką miłość, to być może ostatecznie i ona się na nas zemści, bez potrzeby jakiejś transcendentnej interwencji. (...) Poniewieranie fizycznej natury (człowieka) doprowadzi do tego, że i ona obróci się przeciwko nam; poniewieranie głębokiej natury ludzkiej miłości zawsze kończy się katastrofą pod każdym względem" - oświadczył.

W liberalnej Belgii słowa te wywołały ostre protesty prasy, polityków, lekarzy, środowisk gejowskich i obrońców praw człowieka. Zdystansowali się nawet niektórzy belgijscy biskupi.

W ubiegłym tygodniu zaś prymas znowu wywołał oburzenie, twierdząc w wywiadzie telewizyjnym, że nie powinno się pociągać do odpowiedzialności księży-pedofilów, jeśli są już w podeszłym wieku i nie pełnią żadnych funkcji. Jego zdaniem, sprowadzałoby się to do "rodzaju zemsty". Na drugi dzień parlament powołał komisję do zbadania pedofilskich skandali w belgijskim Kościele katolickim. Wcześniej działająca pod auspicjami Kościoła komisja ogłosiła, że zgłosiło się do niej blisko 500 ofiar księży-pedofilów z lat 1950-90.

Uważany za konserwatywnego hierarcha już wcześniej, zanim objął honorowe pierwszeństwo w belgijskim Kościele, budził sprzeciw liberalnych środowisk . Homoseksualizm uznał - powołując się na Zygmunta Freuda - za niedoskonały stopień rozwoju ludzkiej seksualności, a homoseksualistów za "nienormalnych", bowiem zablokowanych w normalnym rozwoju psychologicznym. Wypowiadał się też na temat prezerwatyw, głosząc, że ich skuteczność wynosi zaledwie 90-95 procent, co sprawia, że ich używanie "jest jak rosyjska ruletka".

Media coraz częściej informują, że niezadowolenie z postawy prymasa demonstrują katoliccy teologowie w Belgii i katolicy świeccy. Według prasy, niektórzy mają nadzieję na rychłe odsunięcie abpa Leonarda od pełnionej funkcji, poprzez powierzenie mu przez papieża Benedykta XVI jakiejś funkcji w Watykanie.

***

"Uchodzi za ultrakonserwatystę, ponieważ publicznie głosi «watykańskie poglądy». Właściwie zarzuca mu się to, że jest katolikiem" – napisał ktoś na blogu. Okazuje się, że w Belgii to dziś trudne do przyjęcia - pisał o belgijskim prymasie ks. Tomasz Jaklewicz na łamach "Gościa Niedzielnego", przytaczając jednocześnie szerszy kontekst i dłuższy fragment wywiadu określonego mianem "kontrowersyjny". Przeczytaj całość »

«« | « | 1 | » | »»
 • Viator
  03.11.2010 10:15
  Istnieje coś takiego jak wolność słowa. W Belgii też. I co. Nie wolno mieć własnego zdania? Przecież nie nawołuje do mordowania gejów. Ma zdanie jakie ma na temat starców - pedofilów? Może mieć. Belgijskie prawo też zna instytucję przedawnienia. Uważa, ze stosowanie prezerwatywy to rosyjska ruletka? Przecież powołuje się na prawdziwe wyniki badań. Wskaźnik Paerl dla prezerwatywy to od 3 do 14.
 • michzol
  03.11.2010 12:55
  W skrócie można powiedzieć, że tak właśnie wygląda dyktatura, w której mniejszość terroryzuje większość...
 • Wojtek
  03.11.2010 14:34
  Najlepiej jest wypominac cudze slabosci czy odmiennosc - np homoseksualizm. A swoich wspolbraci ksiezy to bronic, bo oni nie zrobili nic co zaslugiwaloby na sprawiedliwosc, poza tym ze zniszczyli zycie innym osobom.
  Ciekawe kto bardziej szkodzi ludzkosci homoseksualisci czy ksieza pedofile.
 • Giordano B
  05.11.2010 11:03
  Brawo dla rzecznika, ktory mial tyle honoru i rozumu zeby rzucic robote u tego biskupa-oszoloma.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  29°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »