Kardynał-nominat, franciszkański zakonnik o. Raniero Cantalamessa, którego papież Franciszek włączy 28 listopada do Kolegium Kardynalskiego, zrezygnował z przysługującej mu według prawa kanonicznego sakry biskupiej.
Sekretarz kardynała-nominata poinformował 17 listopada, że papież Franciszek udzielił dyspensy 86-letniemu duchownemu. Pochodzący z centralnych Włoch o. Cantalamessa jest członkiem zakonu kapucynów. Obecnie w Kolegium Kardynalskim jest też dwóch jezuitów: 99-letni kard. Albert Vanhoye z Francji i 92-letni Albańczyk kard. Ernest Simoni, którzy zrezygnowali z sakry biskupiej
Godność kardynalska, która nie jest związana z sakrą biskupią, uważana jest za wyraz podziękowania o. Cantalamessie za jego wieloletnią działalność jako kaznodziei Domu Papieskiego. W tej funkcji zakonnik zawsze w Adwencie i okresie Wielkiego Postu prowadzi duchowe rozważania dla Kurii Rzymskiej, a w Wielki Piątek głosił kazania w bazylice św. Piotra.
Sakrę biskupią przyjmie natomiast 21 listopada inny z kardynałów-nominatów, Kustosz generalny Świętego Konwentu w Asyżu, 55-letni ks. Mauro Gambetti. Jego kadencja kustosza kończy się w lutym 2021.
Trzeci kandydat do kapelusza kardynalskiego, który dotychczas nie miał święceń biskupich, wieloletni dyrektor rzymskiej Caritas ks. Enrico Feroci, otrzymał sakrę 15 listopada w Rzymie. Uroczystość odbyła się w parafii Matki Bożej Boskiej Miłości w dzielnicy Castel di Leva. Znany z wieloletniego zaangażowania społecznego ks. Feroci był proboszczem tej parafii i pozostanie nim nadal, ale już z godnością arcybiskupa.
Czytaj też:
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.