Sprzeciw wobec gospodarki neoliberalnej, a także prezentacja koncepcji alternatywnych, "bardziej przyjaznych człowiekowi i środowisku" - to cele Polskiego Forum Społecznego, które w piątek rozpoczęło obrady w Warszawie.
Pod hasłem "Inny świat jest możliwy" przedstawiciele organizacji pozarządowych i związków zawodowych będą przez dwa dni wymieniać się doświadczeniami, uczestniczyć w seminariach, panelach i dyskusjach. Organizatorami forum są: ATTAC Polska (Obywatelska Inicjatywa Opodatkowania Obrotu Kapitałowego) i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.
Jak wyjaśniła przewodnicząca ATTAC Polska Ewa Ziółkowska na konferencji prasowej, pierwsze Światowe Forum Społeczne odbyło się w 2001 r. w Brazylii, zorganizowane przez francuską organizację alterglobalistyczną ATTAC. Podkreśliła, że forum służyć ma budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i jest okazją do dialogu społeczeństwa - reprezentowanego przez organizacje pozarządowe - z politykami.
Według Ziółkowskiej organizatorzy forum przeciwni są koncepcji gospodarki neoliberalnej, nastawionej wyłącznie na zysk, jaką - ich zdaniem - propagują polscy politycy; chcą zaprezentować odmienne punkty widzenia na ekonomię, kwestie społeczne, wykorzystanie energii, ochronę środowiska, kulturę, edukację itd.
Wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski uważa, że cele organizatorów forum bliskie są celom związków zawodowych, dlatego OPZZ zdecydowało się włączyć w to przedsięwzięcie.
W programie forum są m.in. warsztaty na temat "Kobiety, prawa pracownicze i nowe trendy w pracy" z udziałem m.in. przedstawicieli Koalicji Karat, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, OPZZ, debaty na temat walki z bezrobociem, wykluczeniem społecznym, sprawiedliwym handlu czy genetycznie modyfikowanej żywności.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.