Za okup w wysokości 9,5 mln dolarów somalijscy piraci uwolnili południowokoreański tankowiec i jego 24-osobową załogę - poinformowała w sobotę południowokoreańska agencja Yonhap.
Wiadomość o uwolnieniu statku potwierdziły władze w Seulu. "Samho Dream" płynie już w kierunku Stanów Zjednoczonych. Piraci uprowadzili ten statek wraz z załogą, składającą się z 5 Koreańczyków i 19 Filipińczyków, na początku kwietnia tego roku u wschodniego wybrzeża Afryki.
W zbiornikach południowokoreańskiego tankowca pływającego pod banderą Wysp Marshalla znajdowało się wówczas 300 tysięcy ton ropy naftowej o wartości 170 milionów dolarów. Rząd Korei Południowej nie poinformował, czy piraci otrzymali okup za uwolnienie "Samho Dream", jednak południowokoreańskie media, w tym agencja Yonhap, twierdzą, że tak i to w rekordowej wysokości 9,5 miliona dolarów.
Kilkanaście godzin wcześniej somalijscy piraci przekazali informację, że za uwolnienie innego statku, pływającego pod singapurską banderą chińskiego zbiornikowca "Golden Blessing", dostali 9 milionów dolarów.
Papież wznowił spotkania z przedstawicielami Kurii Rzymskiej.
Zdjęcie papieża, bez sutanny i piuski widnieje na pierwszych stronach włoskich gazet.
Porozumienie wyklucza jednak możliwość stawiania tam baz wojskowych.
Właśnie przy wsparciu Rosji wybudowała wojskową bazę lotniczą niedaleko granicy z sąsiadem.
Austen Ivereigh nie wierzy, że Franciszek wkrótce zrezygnuje.
W Waszyngtonie rośnie zniecierpliwienie brakiem postępów w negocjacjach z Rosją.
Podkreślił, że delegacja do Katynia w kwietniu 2010 r. był misją ważną państwowo i historycznie.