Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zaproponował w wywiadzie prasowym, by w przypadku kryzysu zadłużenia w państwie strefy euro kraj taki poddawany był przymusowej dwustopniowej restrukturyzacji.
"Jeśli państwo (strefy euro) popadnie w trudności płatnicze, Unia Europejska wdroży program oszczędnościowy i restrukturyzacyjny" - powiedział Schaeuble w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel".
"W pierwszym etapie można by wydłużyć termin spłaty obligacji, których spłata przypadałaby na ten krytyczny okres" - tłumaczył. Jeśli te działania nie pomogą, to - według Schaeublego - w drugim etapie prywatni wierzyciele musieliby zaakceptować zmniejszenie wierzytelności, otrzymując w zamian gwarancję na wypłatę reszty należnych kwot.
Przywódcy państw UE uzgodnili na szczycie pod koniec października, że ustanowiony zostanie stały mechanizm stabilizacyjny dla krajów, które popadną w kłopoty finansowe. Propozycję rozwiązań traktatowych w tej sprawie ma przedstawić przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy. Niemiecki rząd nalega, by mechanizm ten pozwalał na pociągnięcie do odpowiedzialności finansowej także prywatnych wierzycieli, spekulujących obligacjami państw.
"Unia Europejska nie została założona w celu wzbogacenia inwestorów na rynkach finansowych" - powiedział Schaeuble. Jak dodał, w przyszłości wszystkie obligacje państw strefy euro powinny być opatrzone klauzulami, które dokładnie opiszą, jakie konsekwencje poniosą wierzyciele w przypadku sytuacji kryzysowej.
Niemiecki minister opowiedział się też za włączeniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego w prace nad mechanizmem stabilizacyjnym dla strefy euro.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.