Powstał niezwykły dokument o legendarnym katolickim ewangelizatorze z USA, o. Patricku Peytonie CSC – znanym na całym świecie Apostole Różańca, twórcy Teatru Rodzinnego i założycielu Krucjaty Różańca Rodzinnego, kandydacie na ołtarze. 70-minutowy film o pochodzącym z Irlandii duchownym, który przekonał największe gwiazdy Hollywood, aby pomogły mu powtarzać, że „rodzina, która modli się razem, trzyma się razem”, zebrał już entuzjastyczne recenzje i cieszy się dużym zainteresowaniem widzów.
Film, na który składają się starannie wyedytowane i wyjatkowe zdjęcia archiwalne, przeplatane głosami świadków życia o. Peytona i samego bohatera dokumentu, wyreżyserował Jonathan Cipiti. 28-letni filmowiec ma na swym koncie kilka interesujących filmów, jak choćby „Dating Project” czy „The Drop Box” i „Irreplaceable”. Dzieło wyprodukowała wytwórnia Family Theater Productions, którą założył w 1947 r. sam o. Peyton.
Katoliccy recenzenci podkreślają, że film jest hołdem złożonym niezwykłemu ewangelizatorowi i jego duchowemu dziedzictwu. Wyraźnie inspiruje do wiary, przypominając, jaką siłę ma modlitwa różańcowa, szczególnie ta odmawiana w rodzinach. Przybliża też głębokie znaczenie katolickiego Różańca, który, choć powszechnie postrzegany jako modlitwa skierowana do Matki Bożej, mocno akcentuje wymiar chrystocentryczny i trynitarny.
To historia Irlandczyka, który po tym, jak w cudowny sposób wyzdrowiał ze śmiertelnej wówczas gruźlicy, prosi o pomoc hollywoodzkich celebrytów, aby pomogli rozpowszechniać przesłanie o sile modlitwy wśród 10 mln Amerykanów. Sam wysyła 20 tys. listów, zachęcając do zgięcia kolan przed Bogiem.
O. Peyton, zakonnik ze Zgromadzenia Świętego Krzyża, był znanym ewangelizatorem, który w swej działalności często korzystał ze środków społecznego przekazu. Zapraszał do współpracy słynne gwiazdy Hollywood. Miliony radiosłuchaczy w USA znały go z kończącego program radiowy motta-sloganu „Rodzina, która modli się razem, trzyma się razem”. Był autorem także innych znanych powiedzeń – znaków rozpoznawczych duszpasterskiego dzieła kapłana.
Z różańcem nigdy się nie rozstawał i modlił się na nim nawet podczas jazdy samochodem. Wierzył, że dzięki tej modlitwie i wstawiennictwu Matki Bożej nie umarł na gruźlicę tuż przed święceniami kapłańskimi.
Patrick Peyton wyemigrował z Irlandii w 1928 roku w wieku 19 lat wraz ze swoim bratem. Osiedlili się w Scranton w stanie Pensylwania. Obaj wstąpili do seminarium i zostali kapłanami.
W 1941 roku zainicjował Krucjatę Różańca Rodzinnego w Albany. W 1947 roku założył w Hollywood Teatr Rodzinny (Family Theater Productions). Do występów w nim udało mu się nakłonić takie gwiazdy jak Loretta Young, Jimmy Stewart, Bing Crosby i Lucille Ball. Dzięki niemu powstało ponad 600 słuchowisk i programów telewizyjnych, emitowanych ponad 10 tysięcy razy.
O. Patrick Peyton zmarł 3 czerwca 1992 r.
Formalną zgodę na otwarcie procesu beatyfikacyjnego o. Peytona dała Stolica Apostolska w czerwcu 2001 roku. W 2010 r. trybunał rogatoryjny przy archidiecezji Baltimore zakończył zbieranie dokumentacji i świadectw świętości duchownego na poziomie diecezjalnym procesu beatyfikacyjnego. Akta liczące 16 tys. stron zostały przesłane do rzymskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Wśród świadectw życia kapłana zebrano liczne relacje przedstawicieli znanych rodzin aktorskich z Hollywood.
Jeden z cudów, który nie może być jednak wzięty pod uwagę przez teologów badających sprawę o. Peytona, miał dokonać się jeszcze za życia zakonnika, gdy ten skutecznie modlił się o uzdrowienie ojca rodziny i robotnika, który spadł na chodnik z 6 piętra powstającego wieżowca.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.