Ta największa bezpłatna encyklopedia internetowa na stałe wpisała się w życie milionów internautów. Tylko polska edycja zawiera 1,5 mln haseł.
Powstała 15 stycznia 2001 r., a już w 2006 została określona przez tygodnik "Time" mianem "kosmicznego kompendium wiedzy".
Wikipedia to projekt wielojęzykowej encyklopedii o otwartej treści, do której kolejne hasła mogą dodawać, edytować i weryfikować internauci. Co istotne, dostęp do Wikipedii jest bezpłatny. Dziś istnieje około 300 autonomicznych, niezależnych od siebie wersji językowych. Wszystkie Wikipedie są pod nadzorem Wikimedia Foundation , mają także wspólny zestaw fundamentalnych i niepodlegających negocjacji reguł, zwanych pięcioma filarami (encyklopedia na wzór klasycznych encyklopedii, neutralny punkt widzenia, otwarty zbiór wiedzy, przestrzeganie netykiety i brak sztywnych reguł poza filarami).
Polskojęzyczna odsłona Wikipedii powstała niedługo po debiucie portalu - 26 września 2001 r. Założyli ją lekarz Krzysztof Jasiutowicz oraz fizyk Paweł Jochym. Pierwszy artykuł poświęcony był regule Titiusa-Bodego. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych portali w Polsce - miesięcznie notuje około 30 mln użytkowników. Dokładnie 15 lat temu - 15 stycznia 2006 r. Polska Wikipedia zajmowała pod względem ilości haseł 4 miejsce na świecie, tracąc niewiele do francuskojęzycznej wersji. Obecnie edycja polska zajmuje 10. miejsce na świecie pod tym względem.
Wikipedia ma oczywiście swoje słabe strony - ze względu na to, że jest tworzona przez rzeszę wolontariuszy i z powodu rozmiarów zdarza się, że hasła zawierają błędy. Ich eliminacji na sprzyjać możliwość edycji haseł przez innych twórców. Niezależnie jednak od jej słabszych stron Wikipedia jest projektem, który śmiało można określić rewolucją kopernikańską w dziedzinie upowszechniania wiedzy. Nigdy wcześniej nie stworzono tak rozległego, ogólnodostępnego i darmowego zasobu wiedzy powszechnej. Pozostaje życzyć "100 lat Wikipedio!".
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.