Do znalezienia właściwych narzędzi w celu wyjścia z obecnego kryzysu, które nie faworyzowałyby niektórych krajów kosztem innych, wezwał Benedykt XVI uczestników spotkania G20 – skupiającego 22 najbardziej rozwinięte państwa świata – które odbywało się w Seulu.
„Spotkanie na szczycie poszukuje rozwiązań bardzo złożonych zagadnień, od których zależy przyszłość nadchodzących pokoleń i które tym samym wymagają współpracy całej wspólnoty międzynarodowej, opartej na wspólnym i uzgodnionym zrozumieniu przez wszystkie narody pierwszoplanowej i centralnej wartości godności ludzkiej, będącej ostatecznym celem właściwych decyzji” – napisał papież w liście skierowanym na ręce prezydenta Korei Południowej, Lee Myung-baka.
Benedykt XI wyraził nadzieję, że światowi przywódcy podejmą decyzje „mając na uwadze najgłębsze przyczyny kryzysu gospodarczo-finansowego oraz uwzględniając należycie skutki posunięć podjętych w celu przezwyciężenia samego kryzysu i szukając rozwiązań trwałych, zrównoważonych i sprawiedliwych”.
„Mam nadzieję, że czyniąc to, zachowacie żywą świadomość tego, iż liczne przyjęte narzędzia jako takie będą skuteczne tylko wówczas, jeśli w ostatecznej analizie będą przeznaczone do osiągnięcia tego samego celu: prawdziwego i całościowego postępu człowieka” – podkreślił Ojciec Święty.
Papież wskazał, iż „historia przypomina nam ponadto, że jakkolwiek trudne byłoby pojednanie różnych współistniejących dziś ze sobą tożsamości społeczno-kulturalnych, gospodarczych i politycznych, wspomniane narzędzia, aby były skuteczne, winny być stosowane w sposób uzgodniony i przede wszystkich szanujący naturę człowieka”.
„Decydujące znaczenie dla prawdziwej przyszłości ludzkości ma pokazanie światu i historii, że dziś, także dzięki obecnemu kryzysowi, człowiek dojrzał do zrozumienia, że cywilizacje i kultury równolegle z systemami gospodarczymi, społecznymi i politycznymi mogą i powinny zgodnie dążyć do wspólnie podzielanej wizji godności ludzkiej oraz szanującej prawa i wymagania umieszczone w niej przez Boga Stwórcę” – napisał papież.
„G20 odpowie na pokładane w niej oczekiwania i przyniesie światu prawdziwe wyjście, jeśli – wychodząc od różnych, a nawet sprzecznych ze sobą problemów, które trapią ludy ziemi – będzie umiała nakreślić cechy powszechnego dobra wspólnego oraz wykazać wolę współpracy dla osiągnięcia go” – podkreślił Benedykt XVI.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.