Szczegółowy plan wizytacji apostolskiej w Irlandii ogłosiła dziś Stolica Apostolska. Benedykt XVI poinformował o niej w liście do katolików Zielonej Wyspy z 19 marca tego roku. Wizytacja ma pomóc w uzdrowieniu i odnowie tamtejszego Kościoła i ma zdecydowanie charakter duszpasterski. Przeprowadzający ją wizytatorzy skupią się na dwóch zasadniczych tematach.
Po pierwsze zweryfikują efektywność procedur i praktyk mających ochronić dzieci i młodzież przed ewentualnymi nadużyciami w instytucjach kościelnych. Wizytatorzy zbadają też formy towarzyszenia ofiarom nadużyć. Zadaniem watykańskich wysłanników nie będzie jednak badanie poszczególnych przypadków nadużyć czy osądzenie wydarzeń z przeszłości. Mają oni bowiem ocenić aktualną sytuację kościelną oraz zdecydować, czy przy ewentualnych zmianach konieczna będzie pomoc instytucji watykańskich.
W irlandzkich diecezjach przewidziane są nabożeństwa pokutne z udziałem wizytatorów. Watykański komunikat określa też sposoby komunikowania się z nimi. Korespondencja do poszczególnych wizytatorów ma być adresowana do nuncjatury apostolskiej w Dublinie. Będzie też możliwość spotkań indywidualnych czy z całymi rodzinami.
Drugim obszarem objętym wizytacją są irlandzkie seminaria duchowne oraz instytucje zakonne prowadzące duszpasterstwo młodzieżowe. Wizytatorzy spotkają się z odpowiedzialnymi za formację oraz seminarzystami. Będą to rozmowy indywidualne, które mają na celu ocenienie wszystkich aspektów formacji kapłańskiej.
Watykański dokument omawiający szczegóły wizytacji irlandzkiego Kościoła określa jej ramy czasowe. Pierwsza faza wizytacji ma zakończyć się przed Wielkanocą przyszłego roku. Do tego czasu wizytatorzy nie będą udzielać żadnych wywiadów prasowych. Komunikat watykański na temat kolejnych kroków zaproponowanych przez wizytatorów, a uzgodnionych z watykańskimi dykasteriami i Sekretariatem Stanu, spodziewany jest pod koniec pierwszej fazy wizytacji. Wtedy też podjęta będzie decyzja o konkretnych sposobach odnowy duchowej irlandzkiego Kościoła.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.