Pieniądze na pomoc przyszłym i obecnym matkom, mieszkankom Republiki Środkowoafrykańskiej zbiera poznańska fundacja Redemptoris Missio. Projekt "Bezpieczna Mama" zakłada m.in. zakup sprzętu medycznego dla 23 ośrodków zdrowia.
Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" przypomniała, że Republika Środkowoafrykańska to jedno z najbiedniejszych państw świata. Śmiertelność wśród dzieci do 5 roku życia sięga tam 110 na 1000 żywych urodzeń; w UE notuje się 4 zgony na 1000 żywych urodzeń.
"Aby chociaż częściowo odmienić tę dramatyczną sytuację chcemy kupić wyposażenie do 23 ośrodków zdrowia oraz zorganizować szkolenia dla pracującego w nich personelu. Koszt sprzętu i materiałów dla jednego ośrodka to niewiele ponad 2 tys. zł - tyle kosztuje szansa na bezpieczny poród dla setek kobiet" - podała fundacja.
Inicjatywa zakłada też edukację położnych. W ośrodkach, których dotyczy projekt nie ma lekarza, a pracujący tam personel to osoby przyuczone do zawodu, które potrafią pisać i czytać.
"Do afrykańskich ośrodków zdrowia mają dotrzeć szkolenia ginekologiczno-położnicze nagrywane w Polsce. Swoją wiedzą podzielą się polscy specjaliści. Filmy będą tłumaczone na język francuski i sango, czyli język oficjalny Republiki Środkowoafrykańskiej" - poinformowała fundacja.
Przedsięwzięcie można wesprzeć poprzez stronę internetową fundacji medycynamisjach.org. Tam też można znaleźć szersze informacje na temat projektu. Redemptoris Missio od lat organizuje pomoc dla mieszkańców RŚA, przypominając, że to kraj ogarnięty wojną domową.
"Jedynie 4 z 16 prefektur znajdują się pod egidą prezydenta RŚA, reszta jest zarządzana przez rebelianckie grupy zbrojne. Miejscowa ludność żyje w ciągłym poczuciu zagrożenia i strachu. Na miejscu nie opuszczają ich polscy misjonarze, którzy prowadząc szkoły i szpitale niosą pomoc potrzebującym" - podała fundacja.
Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Oferuje ona pomoc humanitarną, a misyjnym przychodniom i szpitalom wsparcie personelu medycznego.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.