Reklama

Kościół Filipiński wzywa do etycznych szczepień

Filipińscy biskupi wezwali rząd do zapewnienia, że planowany program szczepień na Covid-19 będzie dostępny dla wszystkich obywateli, a sama szczepionka zostanie wyprodukowana w zgodzie z zasadami etyki i będzie podawana z uszanowaniem decyzji każdej osoby.

Reklama

Biskupi apelują, aby plan szczepień w pierwszej kolejności uwzględniał lekarzy, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem oraz osoby najbardziej narażone na zakażenie. „Byłoby wielką niesprawiedliwością i moralną tragedią, gdyby zaszczepili się jako pierwsi młodzi i zdrowi pracownicy firm związanych z przemysłem medycznym, tylko w niewielkim stopniu narażeni na tę chorobę, przed lekarzami, pielęgniarkami i osobami w podeszłym wieku” - napisał abp. Ricardo Baccaya z Tuguegarao, przewodniczącego Biura Bioetyki Konferencji Biskupów Katolickich Filipin (CBCP).

Biskupi zaapelowali także o zapewnienie dostępu do szczepień osobom ubogim i bezdomnym. „Ich ubóstwo czyni ich bardziej podatnymi na infekcje i ciężkie choroby” - czytamy w oświadczeniu. W odpowiedzi na list episkopatu Filipińskie Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że osoby najbardziej narażone będą potraktowane priorytetowo z uwzględnieniem ograniczonej liczby szczepionek.

Episkopat zwraca uwagę także na to, że szczepionki będą w stanie położyć kres pandemii na Filipinach jedynie wówczas, gdy zaszczepi się wystarczająca ilość Filipińczyków. „Aby uzyskać odporność zbiorową, zaszczepionych musi zostać od 60 do 70 proc. obywateli” - zaznacza Maria Rosario Vergeire, podsekretarz filipińskiego Ministerstwa Zdrowia. Stąd apel biskupów o przystępowanie do szczepień, gdy tylko preparat dotrze na Filipiny. Jednocześnie episkopat zaznacza, że decyzję o szczepieniu należy pozostawić sumieniu każdego człowieka.

Biskupi przypominają także ostatnie wytyczne watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, które mówią, że w kraju, w którym nie ma dostępu do szczepionek, które nie stwarzają żadnych dylematów etycznych, moralnie dopuszczalne jest stosowanie takich preparatów, które w procesie badawczym i produkcyjnym wykorzystują linie komórkowe pochodzące z aborcji. Episkopat Filipin apeluje do rządu o sprowadzenie w pierwszej kolejności szczepionek, które zostały opracowane bez użycia linii komórkowych abortowanych dzieci.
Z łączną liczbą prawie 500 tys. zachorowań i prawie 10 tys. zgonów, Filipiny są drugim po Indonezji krajem co do ilości zakażeń i liczby ofiar śmiertelnych w Azji Południowo-Wschodniej.

Obecnie Filipiny prowadzą negocjacje w sprawie zakupu szczepionek. Lokalne media donoszą, że rząd planuje zakup 25 milionów dawek chińskiej eksperymentalnej szczepionki Sinovac Biotech, a pierwsze 50 tys. dawek ma dotrzeć w lutym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama