Tradycją stały się na Łotwie doroczne spotkania osób konsekrowanych. Sytuacja epidemiczna uniemożliwia fizyczną bliskość, stąd pomysł okresowych zebrań w przestrzeni wirtualnej (dzięki platformie cyfrowej ZOOM). Okazją ostatniego takiego spotkania był wczorajszy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Gościem specjalnym spotkania zorganizowanego przez Łotewską Konferencję Przełożonych Instytutów Życia Konsekrowanego był nuncjusz apostolski w krajach bałtyckich abp Petar Rajič. Papieski dyplomata wygłosił konferencję poświęconą powołaniu zakonnemu i jego kryzysowi w dzisiejszym świecie. Wskazał na negatywny wpływ braku modlitwy współczesnych ludzi, także osób konsekrowanych, ale także na kryzys rodziny, gdzie w sposób naturalny rodzą się powołania.
Swoją negatywną rolę odgrywa tu także obojętność na rzeczywistość grzechu, bunt wobec autorytetów (także religijnych) oraz praktyczny materializm, hedonizm czy zgorszenie niesione przez niektórych ludzi Kościoła. Stąd potrzeba uporządkowanego życia wewnętrznego i zewnętrznego, które może przyciągnąć nowych robotników na żniwo Pana. Po konferencji była możliwość dyskusji oraz refleksji w małych grupach.
Na Łotwie działa 12 żeńskich i 7 męskich zakonów, zgromadzeń i instytutów świeckich, do których należy 59 kobiet i 33 mężczyzn konsekrowanych.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.