Możliwość złagodzenia kary i resocjalizację wprowadził papież Franciszek zmieniając niektóre przepisy watykańskiego kodeksu karnego. Papieski dokument w tej sprawie opublikowano we wtorek.
W liście motu proprio papież postanowił, że w przypadku dobrego sprawowania osoby skazanej i poddania się przez nią procesowi resocjalizacji możliwa jest redukcja wyroku w wymiarze od 45 do 120 dni za każdy rok odbytej kary.
Ponadto, jak wskazał Franciszek, na początku odbywania kary skazany przez watykański wymiar sprawiedliwości w porozumieniu z sędzią musi opracować plan resocjalizacji, obejmujący zobowiązanie do podjęcia kroków w celu anulowania lub złagodzenia skutków popełnionego przestępstwa, w tym wynagrodzenie szkód.
Skazany może także zaproponować, że będzie wykonywał prace użyteczne publicznie lub będzie działał w wolontariacie. Przewidziane są także kroki mające na celu krzewienie, tam gdzie to możliwe, "mediacji z osobą poszkodowaną" - postanowił papież.
Kolejna modyfikacja to zgoda na proces bez udziału oskarżonego, gdy ten odmawia udziału w rozprawie bez uzasadnionej przyczyny. W takich przypadkach będzie go reprezentował obrońca. (PAP)
sw/ ap/
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.