„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – to główna myśl listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku. W 45. rocznicę napisania listu Wrocław uczcił jego pomysłodawcę i autora – kardynała Bolesława Kominka.
Przed pomnikiem kardynała złożono wieńce na Ostrowie Tumskim złożono wieńce. Monument byłego metropolity wrocławskiego odsłonięto pięć lat temu – w 40. rocznicę powstania słynnego listu. Umieszczono na nim cytat: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.
„My uważamy, że list biskupów polskich i fakt, że jego autorem był kard. Bolesław Kominek to jest chyba najważniejsze wydarzenie w powojennym Wrocławiu. To są zresztą niezwykle piękne słowa. Winniśmy kardynałowi Kominkowi za nie wdzięczność. Jan Paweł II powiedział kiedyś w rozmowie prywatnej «na tych Bolesławowych słowach pół swojego nauczania oparłem»” – powiedział prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.
Niemiecka konsul ds. kultury we Wrocławiu, Anette Bussman mówiła, że „przed 1965 rokiem nic nie było, dopiero potem się zaczęło budowanie relacji polsko-niemieckich”.
„Bardzo chcemy przy tej okazji zastanowić się co zrobić, aby za pięć lat, na 50. rocznicę, o orędziu biskupów polskich, o kard. Bolesławie Kominku, który był autorem tego orędzia wiedza była powszechna” – stwierdził dyrektor ośrodka Pamięć i Przyszłość, Marek Mutor.
Wyraził pragnienie, aby i Polacy i Europejczycy w zachodniej Europie znali treść tego dokumentu i potrafili zaliczyć go do tych ważnych dokumentów, które są fundamentem współczesnej zjednoczonej Europy.
W obchody 45. rocznicy powstania dokumentu włączono również debatę zatytułowaną „Rola Kościoła w europejskim pojednaniu”.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.