„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – to główna myśl listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku. W 45. rocznicę napisania listu Wrocław uczcił jego pomysłodawcę i autora – kardynała Bolesława Kominka.
Przed pomnikiem kardynała złożono wieńce na Ostrowie Tumskim złożono wieńce. Monument byłego metropolity wrocławskiego odsłonięto pięć lat temu – w 40. rocznicę powstania słynnego listu. Umieszczono na nim cytat: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.
„My uważamy, że list biskupów polskich i fakt, że jego autorem był kard. Bolesław Kominek to jest chyba najważniejsze wydarzenie w powojennym Wrocławiu. To są zresztą niezwykle piękne słowa. Winniśmy kardynałowi Kominkowi za nie wdzięczność. Jan Paweł II powiedział kiedyś w rozmowie prywatnej «na tych Bolesławowych słowach pół swojego nauczania oparłem»” – powiedział prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.
Niemiecka konsul ds. kultury we Wrocławiu, Anette Bussman mówiła, że „przed 1965 rokiem nic nie było, dopiero potem się zaczęło budowanie relacji polsko-niemieckich”.
„Bardzo chcemy przy tej okazji zastanowić się co zrobić, aby za pięć lat, na 50. rocznicę, o orędziu biskupów polskich, o kard. Bolesławie Kominku, który był autorem tego orędzia wiedza była powszechna” – stwierdził dyrektor ośrodka Pamięć i Przyszłość, Marek Mutor.
Wyraził pragnienie, aby i Polacy i Europejczycy w zachodniej Europie znali treść tego dokumentu i potrafili zaliczyć go do tych ważnych dokumentów, które są fundamentem współczesnej zjednoczonej Europy.
W obchody 45. rocznicy powstania dokumentu włączono również debatę zatytułowaną „Rola Kościoła w europejskim pojednaniu”.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.