Na zakończenie wiosennej sesji episkopatu Irlandii ogłoszono zwołanie narodowego synodu dla Kościoła w tym kraju. Odbędzie się on w ciągu najbliższych pięciu lat i będzie odpowiedzią wiary na sytuację, w jakiej obecnie jest irlandzkie społeczeństwo i Kościół.
Inspiracja do zwołania synodu pojawiła się w roku 2018 podczas rzymskiego synodu o młodzieży. Przygotowanie do wydarzenia podzielono, w przeciągu pięciu nadchodzących lat, na dwa etapy. Pierwszy, trwający 2 lata, będzie obejmował fazę modlitwy, słuchania, konsultacji i rozeznawania. Zbiegnie się on w czasie z zakończeniem w Rzymie zgromadzenia ogólnego synodu biskupów w roku 2022 i wydaniem adhortacji opublikowanej po tym wydarzeniu. Wówczas nastąpi moment bezpośredniego przygotowywania synodu na każdym szczeblu struktury Kościoła w Irlandii.
Jako powody zwołania synodu biskupi wymieniają m.in.: laicyzację irlandzkiego społeczeństwa, szokujące doniesienia o złu w strukturach kościelnych ujawnione w ostatnich kilkunastu latach, konieczność transparentności w Kościele, konieczność umacniania procesu pokojowego w Irlandii, odkrycie rodziny jako domowego Kościoła, poszukiwanie kontaktu z młodym pokoleniem i docenienie wkładu kobiet w życie Kościoła w Irlandii.
Jako punkt wyjściowy tej drogi biskupi wymieniają trzy dokumenty Papieża Franciszka: Evangelii gaudium, Laudato si oraz Fratelli tuttui.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.