53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w 2024 r. odbędzie się w Archidiecezji Quito w Ekwadorze – poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Spotkanie będzie formą dziękczynienia w 150. rocznicę poświęcenia tego kraju Najświętszemu Sercu Jezusa. Jego celem jest także ukazanie znaczenia Eucharystii dla ewangelizacji i odnowy wiary w Ameryce Południowej.
Obecnie trwają przygotowania do najbliższego kongresu, który rozpocznie się 5 września bieżącego roku w Budapeszcie. Swój przyjazd na Węgry zapowiedział Papież Franciszek, który zamierza przewodniczyć Mszy kończącej spotkanie. Kard. Peter Erdő podkreśla, że w obliczu przedłużającej się pandemii, wydarzenie to będzie wielkim znakiem nadziei dla świata. To już drugi Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny na Węgrzech, pierwszy odbył się w maju 1938 r.
Kongresy Eucharystyczne mają w Kościele bardzo długą tradycję. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w Lille we Francji w 1881 r. Od samego początku ich celem było umocnienie więzi uczestników z Chrystusem dzięki pogłębianiu tajemnicy Eucharystii. W ramach kongresów odbywają się wykłady, seminaria i dyskusje. W programie zawsze znajduje się codzienna Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu. W Polsce Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbył się tylko raz – we Wrocławiu w 1997 r. z udziałem Papieża Jana Pawła II.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.