Już po raz 25. zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju. Ten symbol pokoju Bożego Narodzenia zostanie przewieziony do Wiednia, skąd trafi do 25 krajów europejskich. Z inicjatywy radia ORF w Górnej Austrii, każdego roku światło zapala dziecko, które w ten sposób zostaje szczególnie wyróżnione.
W tym roku mianem „dziecka pokoju” wyróżniony został 10-letni potomek imigrantów, Stefan Ivatović z miejscowości Attnang- Puchheim. To on 24 listopada zapalił tegoroczne światło pokoju w Grocie Narodzenia Jezusa w Betlejem.
Stefan Ivatović jest uczniem szkoły podstawowej prowadzonej przez franciszkanki w Vöcklabruck. W opinii nauczycieli jest on dzieckiem wzorowym, zawsze gotowym do pomocy. Jego rodzice uciekli z ogarniętej wojną byłej Jugosławii i znaleźli nową ojczyznę w Górnej Austrii. Rodzina Ivatovićów jest „wzorowym przykładem udanej integracji”, wszyscy jej członkowie posiadają już obywatelstwo austriackie. Światło Pokoju ma dla nich szczególną wymowę, gdyż – jak powiedziała w audycji radia ORF matka Stefana, Natasa Ivatović – „my przeżyliśmy wojnę”.
Inicjator akcji Betlejemskiego Światła Pokoju, dyrektor radia ORF Górnej Austrii, Helmut Obermayr podkreślił, że zwyczaj ten nabiera na znaczeniu w czasie rosnących napięć społecznych. „Betlejemskie Światło Pokoju jest dla nas wyzwaniem, abyśmy przezwyciężali to, co nas dzieli i budowali pokój w otaczającym nas świecie” – powiedział Obermayr.
Chłopcu towarzyszy licząca 450 osób pielgrzymka, która przebywać będzie w Ziemi Świętej do 27 listopada. W tej grupie jest też oficjalna delegacja z gubernatorem Górnej Austrii Josefem Pühringerem oraz przedstawicielami partii obecnych w parlamencie tego kraju związkowego. Pielgrzymi przywiozą Betlejemskie Światło Pokoju do Górnej Austrii, skąd jeszcze przed Bożym Narodzeniem zostanie przekazane delegacjom skautów z około 30 krajów, w tym również polskim harcerzom.
Akcję „Światła Pokoju” z Groty Betlejemskiej rozpoczęła w 1986 r. rozgłośnia ORF. Jako symbol Bożonarodzeniowego orędzia pokoju dociera do niemal 30 krajów europejskich, w tym także do Polski.
Ten rozpoczęty przez ORF zwyczaj przyjął się już niemal w całej Europie. Początkowo inicjatywa ta ograniczała się tylko do krajów ościennych, z czasem jednak stała się ona częścią składową przygotowań do Bożego Narodzenia – z udziałem harcerzy – w różnych krajach naszego kontynentu. Polscy harcerze, jak co roku, przyjmują je od swoich słowackich kolegów na przejściu granicznym w Łysej Polanie.
Cała ceremonia ma od lat stały przebieg. W Bazylice Narodzenia Pańskiego światło zapala mnich prawosławny od lampy oliwnej, wiszącej nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa. Następnie światło jest przenoszone do przylegającego do bazyliki katolickiego kościoła św. Katarzyny i ustawiane na głównym ołtarzu, przy którym następnie sprawowana jest Msza św. Rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbywa się w połowie grudnia, podczas nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu z udziałem delegacji harcerzy z różnych krajów i przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich.
Harcerze przekazują światło wybitnym osobistościom w całej Europie. W latach poprzednich byli to m.in. Jan Paweł II i Benedykt XVI. Już kilkakrotnie Światło Betlejemskie płonęło w stolicy Unii Europejskiej – Brukseli. W ubiegłym roku zawiózł je do Brukseli 13-letni Simon Ebner – „dziecko pokoju 2009”, który zapalił światło od lampki oliwnej w Grocie Betlejemskiej. Chłopiec wręczył światło komisarzom UE, paniom Benicie Ferrero-Waldner i Viviane Reding. Inna delegacja austriacka zawiozła Betlejemskie Światło Pokoju do Strasburga. Otrzymał je przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek. Światło przekazał 20-letni uczeń Klaus Hundstorfer, urodzony w listopadzie 1989 r., a więc w czasie, gdy upadał mur berliński. Na zakończenie uroczystości w Parlamencie Europejskim ruszył pochód z pochodniami do starego ratusza w Strasburgu. Tam Betlejemskie Światło Pokoju otrzymał burmistrz miasta Roland Ries.
Od 18 lat w akcji uczestniczą także polscy harcerze. Roznoszą światło betlejemskie do szpitali, szkół, domów opieki społecznej, kościołów, urzędów i instytucji w całym kraju. Akcjom tym towarzyszą zazwyczaj zbiórki upominków dla dzieci, spędzających święta w szpitalach i domach dziecka, a także dla pensjonariuszy domów spokojnej starości.
W Austrii Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie tradycyjnie już w Wigilię Bożego Narodzenia we wszystkich studiach radiowych ORF, na wszystkich dworcach kolejowych, w placówkach Czerwonego Krzyża i w koszarach wojskowych. Światełko płonie też niemal we wszystkich kościołach oraz w siedzibach wielu organizacji młodzieżowych.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.