Kiedy Jan Paweł II nazywa rodzinę małym Kościołem, to nie jest to tylko metafora, ale stwierdzenie faktu. Rodzina rzeczywiście jest Kościołem w pełnym tego słowa znaczeniu i jako Kościół jest odpowiedzialna za ewangelizację, zarówno dzieci, jak i otoczenia.
Taką wykładnię nauczania Jana Pawła II przedstawił kard. Ennio Antonelli na otwarcie międzynarodowego kongresu o rodzinie jako podmiocie ewangelizacji. Odbywa się on w Rzymie i został zorganizowany przez Papieską Radę ds. Rodziny. Kongres ma dość oryginalną formułę, bo nie opiera się na prelekcjach, lecz na dzieleniu się konkretnymi doświadczeniami przez rodziny pochodzące z 38 krajów. O swych przeżyciach mówili już m.in. przedstawiciele neokatechumenatu czy Ruchu Focolari. Jak twierdzi szef watykańskiej dykasterii ds. rodziny, kard. Antonelli, taka formuła najlepiej ukazuje dynamizm małych Kościołów.
„Myślimy, że doświadczenia, jako że odwołują się do konkretnych faktów, przemawiają w sposób szczególnie silny i są bardzo przekonujące – powiedział Radiu Watykanskiemu kard. Antonelli. – Sami to widzimy w czasie tego kongresu. Wszyscy są bardzo zadowoleni z tej wymiany doświadczeń pochodzących z różnych stron świata. Odkrywamy wielkie bogactwo darów i Bożego działania, których nawet się nie spodziewaliśmy. To oczywiście jest wielką zachętą i może być inspiracją dla innych. Tego doświadczamy na tym kongresie. Ale mamy nadzieję, że uda się to również przekazać szerszemu odbiorcy. Chcemy gromadzić te świadectwa i przekazywać je innym za pośrednictwem internetu, czasopism, książek czy innych środków przekazu”.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.