Uroczystości wielkanocne poprzedziła w Libanie seria ulicznych protestów. Młodzi domagają się koniecznych reform i przywrócenia demokracji. Kraj pogrążony jest w najcięższym od 30 lat kryzysie społeczno-gospodarczym. Milion Libańczyków codziennie modli się na różańcu za ojczyznę.
„Liban powoli umiera. Jest to konsekwencja złych decyzji politycznych i ogromnej korupcji, która odbija się życiu zwykłych ludzi” – mówi ks. Hanna Alwan. Wikariusz maronickiego patriarchy wskazuje, że kard. Béchara Boutros Raï opowiedział się po stronie cierpiących ludzi i poparł protesty społeczne. Tuż przed świętami przestrzegł władze przed upadkiem państwa i stwierdził, że prowadzona przez nie polityka buduje kraj ubóstwa, głodu i bezrobocia.
„Z powodu kryzysu banki są zamknięte od półtora roku. Ludzie nie mogą wybrać swoich oszczędności. Lira straciła na wartości 90 procent. Kraj stoi w obliczu głodu. Jako chrześcijanie jesteśmy jednak dziećmi nadziei zmartwychwstania i pokładamy ufność w Bożej Opatrzności. Wierzymy, że po trwającym teraz czasie męki nasza ojczyzna doświadczy zmartwychwstania – mówi papieskie rozgłośni ks. Alwan. – Liban od zawsze był krajem pokojowego współistnienia chrześcijan i muzułmanów. Tak też jest teraz w codziennych relacjach międzyludzkich. Problemy zaczynają się na szczeblu polityków i światowych mocarstw, które mieszają się w sprawy naszego kraju osiągając przy tym własne korzyści. Naszą nadzieją są młodzi, którzy protestują domagając się zmian i mają nadzieję na lepszą przyszłość. Ponieważ jest to pokojowa rewolucja od samego początku Kościół ją poparł. Młodzi to docenili, zrozumieli, że stajemy się ich głosem.“
„Przeżywamy czas prawdziwej męki wierząc, że zmartwychwstały Jezus rozpali nadzieję na odnowę naszego kraju” – mówi ks. Khalil Alwan rektor maryjnego sanktuarium w Harissie, z którym każdego wieczora łączy się ponad milion Libańczyków na różańcowej modlitwie za ojczyznę.
„W tych trudnych momentach kryzysu, który przeżywa teraz Liban, wśród rosnącego ubóstwa i coraz większego braku bezpieczeństwa ludzie coraz częściej spoglądają na sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, szukając tam nadziei – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Alwan. – Ludzie stracili zaufanie do władz i polityków, z każdym dniem żyje się im ciężej, nigdy w naszym kraju nie było takiego głodu. Wierzymy, że uda nam się wyjść z tej dramatycznej sytuacji z pomocą zmartwychwstałego Chrystusa.“
Modlitwa różańcowa za Liban trwa nieprzerwanie od listopada 2019 roku, kiedy rozpoczęły się protesty społeczne. Codziennie uczestniczy w niej kard. Raï wraz z biskupami. Licznie włączają się w nią również Libańczycy mieszkający za granicą.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.