Dykasterie Kurii Rzymskiej, odpowiadające w świeckiej nomenklaturze ministerstwom, są w służbie misji kolejnych papieży. Najważniejszą z nich jest Sekretariat Stanu, na czele którego stoi kard. Pietro Parolin będący watykańskim odpowiednikiem premiera. Podkreśla on, że pracownicy Watykanu są ikoną powszechności Kościoła, którzy swymi kompetencjami pomagają w realizacji papieskiej misji.
Kard. Parolin podkreśla, że w trzech sekcjach składających się na Sekretariat Stanu pracuje coraz więcej osób świeckich. Obecnie jest ich 103, z czego ponad połowę stanowią kobiety. Odnotowuje też nominację włoskiej prawniczki prof. Franceschi Di Giovanni na wiceszefową dyplomacji watykańskiej. Po raz pierwszy w historii kobieta pełni tak wysoką funkcję w Sekretariacie Stanu. „To kolejna nominacja Franciszka, poprzez którą docenia rolę kobiet w Kurii Rzymskiej i misji Kościoła” – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Parolin.
Kard. Parolin wskazuje na znaczenie watykańskiej dyplomacji na arenie międzynarodowej. Przypomina, że na całym świecie działa sieć 128 nuncjatur apostolskich. Delegat Stolicy Apostolskiej obecny jest też przy 17 międzynarodowych organizacjach.
Poprzedzające konklawe spotkania kardynałów przeżył on jako „piękne i poważne rekolekcje”.
Na godzinę 10.00. zaplanowano Mszę św. Pro eligendo Romano Pontifice (o wybór papieża rzymskiego).
Czy nowy rząd w Berlinie ma pomysł na problem migracyjny, który Niemcy sami stworzyli?
Chcemy ustalić wszystkie ofiary tej dramatycznej nocy z 1945 r. i dokonać godnego pochówku.