Do bardziej skutecznej ochrony praw kobiet przez rządy wszystkich krajów wezwał dziś w Saly w Senegalu przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących
Abp Antonio Maria Vegliò otworzył trwającą tam od 30 listopada do 2 grudnia konferencję „Kobiece oblicze migracji”. Została ona zorganizowana w tym afrykańskim kraju przez międzynarodową Caritas.
Szef watykańskiej dykasterii ds. migrantów zaapelował do wszystkich państw o ratyfikowanie Międzynarodowej konwencji ochrony praw migrujących pracowników i członków ich rodzin. Przyjęta 20 lat temu, weszła ona w życie przed siedmiu laty, ale ratyfikowały ją dotychczas tylko 42 kraje. Abp Vegliò podkreślił potrzebę walki z wyzyskiwaniem kobiet w pracy i ich wykorzystywaniem seksualnym, jak też zapewnienia im opieki zdrowotnej, mieszkań, praw obywatelskich oraz ochrony macierzyństwa. Przytoczył wstrząsające dane: ok. 4 mln kobiet sprzedało się na lata celem prostytucji czy innych form niewolnictwa; 2 mln wykorzystywanych seksualnie to dziewczynki między 5. a 15. rokiem życia. Prostytucja przynosi rocznie ok. 12 mld dolarów dochodu. Jest najbardziej rentowną formą nielegalnej działalności po handlu bronią i narkotykami. Przewodniczący Papieskiej Rady zwrócił uwagę, że liczba emigrujących kobiet stale wzrasta. Do niektórych krajów przybywa ich już więcej niż mężczyzn.
Jak poinformowała sekretarz generalna Caritas Internationalis, Angielka Lesley-Anne Knight, na 214 mln migrantów na całym świecie połowę stanowią obecnie kobiety.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.