Politycy bardzo często są zakładnikami potentatów gospodarczych i finansowych.
Papież Franciszek doskonale zdaje sobie sprawę z historycznych przemian, które zaszły we współczesnym świecie. Dlatego właśnie podkreśla, że to demokratyczna polityka musi odzyskać kontrolę nad gospodarką – mówi prof. Stefano Zamagni, przewodniczący Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, komentując w Radiu Watykańskim niedawne przesłanie Franciszka do międzynarodowej konferencji na temat polityki zakorzenionej w ludzie.
Prof. Zamagni potwierdza, że w ciągu ostatnich trzydziestu lat zaszły epokowe zmiany. W konsekwencji to ekonomia dominuje dziś nad polityką. Politycy bardzo często nie są już wolni, nie mogą działać i podejmować decyzji mających na względzie dobro wspólne, bo są zakładnikami potentatów gospodarczych i finansowych – mówi przewodniczący papieskiej akademii.
„Wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się teraz podczas pandemii w przypadku szczepionek. Jak to możliwe, by pięć firm farmaceutycznych trzymało w szachu cały świat, miliardy osób, potrzebujących szczepionek, nie pozwalając innym firmom na produkcję licencjonowanych szczepionek? To jest poważna sprawa. Nigdy bym się tego nie spodziewał – powiedział papieskiej rozgłośni prof. Zamagni. – Nikt nie twierdzi, że firmy, które wynalazły szczepionkę, nie powinny być wynagradzane i nie powinny osiągać godziwych zysków, ale nie możemy tolerować sytuacji, w której w obliczu zagrożenia śmiercią, takiego jak teraz, odmawiają one pomocy w imię zasady prawa prywatnego, która nie powinna mieć zastosowania w tym przypadku: zamiast tego powinna mieć zastosowanie zasada prawa publicznego. Lecz wielu intelektualistów, nawet oświeconych, popełnia tu błąd, chcę wierzyć, że czynią to w dobrej wierze. Ale dotyczy to również innych spraw. Dlaczego nie udaje się zrobić porządku ze spekulacjami finansowymi? Dlaczego nie można zamknąć rajów podatkowych, które przecież nie zawsze istniały. Ludzie myślą, że raje finansowe od zawsze współistniały ze światem finansowym. To nieprawda. Raje podatkowe powstały przed 40 laty. Są więc zwyrodnieniem. Te przykłady można by mnożyć. Ale właśnie dlatego Papież mówi, że w obliczu takich sytuacji polityka musi odzyskać przewagę nad ekonomią, ale oczywiście polityka demokratyczna.“
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.