Najprawdopodobniej już od września przyszłego roku każdy ksiądz przyjeżdżający do pracy w duszpasterstwie polonijnym w Wielkiej Brytanii przez pierwsze pół roku będzie posługiwał w parafii angielskiej – poinformował KAI biskup Wojciech Polak, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji.
W Warszawie odbyło się spotkanie Komisji Mieszanej Biskupów Angielskich i Polskich.
„Biskupi angielscy są otwarci na to, aby tam, gdzie brakuje angielskich duchownych, ksiądz z Polski, za wiedzą rektora Polskiej Misji Katolickiej sprawował pieczę zarówno nad wspólnotą angielską, jak i wspólnotą polską w parafii” – mówił bp Polak.
Delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji zapewnił też, że nie ma napięcia jeśli chodzi o wypożyczenia kościołów dla duszpasterstwa polonijnego. „Mogą zdarzyć się pojedyncze trudności dotyczące czasu odprawiania Mszy św. dla grupy polskiej, ale kościoły są użyczane na bardzo dobrych zasadach” – dodał bp Polak.
Według najnowszych statystyk z października, we Mszach św. sprawowanych w języku polskim na Wyspach Brytyjskich uczestniczy 40 tys. naszych rodaków. „Jeżeli przyjmujemy, że jest to 8-10 procent polskiej emigracji to możemy szacować, że na Wyspach Brytyjskich jest około pół miliona Polaków” – stwierdził delegat KEP.
Bp Polak wspomniał też o potrzebie formacji kandydatów do kapłaństwa również do pracy wśród emigrantów oraz dbania o relacje wspólnot duszpasterstwa polonijnego z biskupem miejsca.
W skład powołanej w 2008 r. komisji mieszanej ze strony episkopatu Anglii i Walii wchodzą: biskup pomocniczy archidiecezji Westminster – Alan Hopes, biskup pomocniczy archidiecezji Birmingham – William Kenney oraz ks. Marcus Stock, sekretarz episkopatu Anglii i Walii. Konferencję Episkopatu Polski reprezentują natomiast: bp Wojciech Polak, delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji, bp Artur Miziński – biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej oraz ks. prałat Stefan Wylężek, rektor PMK w Anglii i Walii oraz ks. Krzysztof Tyliszczak, kanclerz PMK.
Następne spotkanie tego gremium zaplanowano na początek czerwca przyszłego roku w Londyni
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.