Producenci szczepionki Sputnik V poinformowali w środę na Twitterze, że złożyli pozew o zniesławienie przeciw brazylijskiemu regulatorowi rynku leków Anvisa, który uznał rosyjski preparat za niebezpieczny i zablokował jego import do Brazylii.
Brazylijska Narodowa Agencja Nadzoru Zdrowia (Anvisa) podjęła w poniedziałek decyzję o rezygnacji z importu rosyjskiej szczepionki, zamówionej przez władze części brazylijskich stanów.
Anvisa powołała się na niedostateczne informacje na temat preparatu oraz związane z nim ryzyko, jak np. fakt, że używany w Sputniku jako wektor ludzki adenowirus (wirus wywołujący przeziębienie) rozmnaża się, co nie powinno się zdarzać.
Denis Łogunow, wiceszef Ośrodka im. Nikołaja Gamalei, gdzie opracowano ten preparat, zaprzeczył w środę, by adenowirus mógł się replikować.
Twórcy Sputnika V zarzucają też w pozwie brazylijskiemu regulatorowi, że decyzję o odrzuceniu szczepionki podjął bez stosownych badań.
We wtorek dystrybutor tego preparatu, Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) ogłosił, że decyzja Anvisy, ma charakter polityczny, a amerykański attache ds. zdrowia przekonywał Brazylię do odrzucenia rosyjskiej szczepionki w ramach działań przeciwko wrogim wpływom Rosji w regionie.
Dystrybutor Sputnika V przekonuje, że szczepionka jest wysoce skuteczna i bezpieczna, czego mają dowodzić dane z Węgier, według których preparat ten miał być najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy ze wszystkich pięciu stosowanych tam środków. Rosyjska szczepionka została dotąd dopuszczona do użytku w 40 krajach.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.