Oktoberfest, największy na świecie festyn ludowy, ma zostać przeniesiony z Monachium do Dubaju z powodu pandemii koronawirusa - dowiedział się portal tygodnika "Spiegel". Według dziennika "Bild" do Dubaju na święto piwa mają przylecieć takie gwiazdy jak Arnold Schwarzenegger, Pamela Anderson i Lothar Matthaeus.
Zgodnie z planami zespołu organizatorów, w tym roku słynne bawarskie święto piwa odbędzie się na pustyni. Potwierdził to "Spieglowi" zaangażowany w projekt szef berlińskiego jarmarku bożonarodzeniowego Charles Blume.
Planowane jest przeniesienie bawarskiego festynu na teren o powierzchni około 420 tys. metrów kwadratowych w pobliżu Dubai Marina. Dozwolone byłoby podawanie alkoholu na terenie obiektu, tak jak ma to już miejsce w przypadku hoteli. Piwosze musieliby jednak być dowożeni do hoteli busami, aby nie chodzić po mieście w stanie nietrzeźwym. Chodzi o poszanowanie obu kultur - powiedział Blume. Nie chciał na razie komentować dalszych szczegółów, ponieważ podpisał umowę o poufności.
Gazeta "Bild" informowała wcześniej, że Oktoberfest w Dubaju ma się rozpocząć 7 października o godz. 12 w 32 namiotach jednocześnie, a następnie odbywać się przez pół roku codziennie od godz. 12 do północy. Szacowany koszt imprezy wynosi około 50 milionów euro. Oprócz Blume'a w opracowaniu planu brali udział były gastronom z Monachium Dirk Ippen oraz monachijski restaurator Sepp Kraetz.
"Bild" podał, że do Dubaju na Oktoberfest mają przylecieć takie gwiazdy jak Arnold Schwarzenegger, Pamela Anderson i Lothar Matthaeus.
Tegoroczny Oktoberfest w Monachium nie został jeszcze oficjalnie odwołany, ale wiele wskazuje na to, że z powodu pandemii się nie odbędzie. "Zjednoczone Emiraty Arabskie, w których znajduje się Dubaj, uważane są za dyktaturę, która lekceważy wiele praw człowieka. Przeniesienie Oktoberfestu do tego miejsca będzie prawdopodobnie równie kontrowersyjne i dyskutowane jak mundial w pobliskim Katarze" - zauważa "Spiegel".
Okroberfest to słynne na całym świecie dożynki chmielne organizowane w Monachium od 1810 roku i zarazem jeden z największych festynów ludowych na świecie. W ostatnich latach przed pandemią liczba odwiedzających wynosiła ok. 6 milionów.
W trakcie festynu spożywane jest około 5 milionów litrów piwa, sprzedawanego w litrowych kuflach. Zgodnie z przepisami Oktoberfestu swoje piwo serwować mogą jedynie monachijskie browary, które warzą trunek zgodnie z Bawarskim Prawem Czystości z 1487 roku i podobną normą niemiecką z 1906 roku.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.