Reklama

Szczecin: Wystawy IPN w szkołach

Szczeciński oddział IPN przygotował dwie wystawy opowiadające najnowszą historię miasta i regionu. Wystawy od piątku będą eksponowane w dwóch szczecińskich szkołach.

Reklama

"Zależy nam, by najnowsza historia Szczecina i Pomorza Zachodniego, w tym ta często zapomniana, trafiała do młodych ludzi. Wspomagają nas w tym nauczyciele. Dostrzegamy potrzebę kształtowania wiedzy o historii lokalnej" - powiedział PAP autor wystaw Grzegorz Czapski z IPN.

W jednym ze szczecińskich liceów znajdzie się ekspozycja "Stan wojenny. Spojrzenie po latach".

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN. W ekspozycji wykorzystano materiały fotograficzne, dokumenty, ulotki, plakaty i "bibułę", dokumentujące przebieg stanu wojennego na Pomorzu Zachodnim, ze szczególnym uwzględnieniem Szczecina i Koszalina. Większość eksponatów pochodzi ze zbiorów prywatnych - dodał Czapski.

Są np. zdjęcia marszu głodowego kobiet w Szczecinie czy otoczonej zasiekami i czołgami tamtejszej stoczni.

Uczniowie liceum będą mieli okazję zobaczyć, jak wyglądały cele internowanych w Wierzchowie, a także pamiątki, które własnoręcznie wykonywali, takie jak modlitewnik, chusta z podpisami internowanych. Na wystawie jest też podziemna drukarnia oraz plansza dokumentująca zabezpieczenia przez służby, w tym ZOMO, MO i SB manifestacji 3-majowej w Szczecinie z 1983 r.

Wystawa "Nocna rewolta. Antysowieckie zamieszki w Szczecinie 10 grudnia 1956 r." eksponowana w Szkołach Salezjańskich opowiada o mało znanym fakcie zamieszek, do których doszło po buncie robotników w Poznaniu.

Na wystawie znalazło się kilkadziesiąt zdjęć opisujących te wydarzenia, w tym zniszczenia, jakie powstały po zdobyciu przez protestujących budynku konsulatu radzieckiego i placówki czeskiej czy próby zdobycia dwóch komisariatów milicji. Są też zdjęcia pokazujące organizowanie pomocy dla Węgrów, po krwawej pacyfikacji powstania węgierskiego z 1956 r. Zdjęcia pochodzą z archiwów IPN oraz agencji prasowych.

Wydarzenia z 10 grudnia 1956 r. w Szczecinie to reakcja po buncie robotników w Poznaniu, który spacyfikowały wojsko i aparat bezpieczeństwa. W lipcu tego roku Eliasz Koton, kierownik Wojewódzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego w Szczecinie, informował przełożonych o różnych formach solidaryzowania się ludności regionu z robotnikami Poznania, wzrastającej niechęci do funkcjonariuszy UB i MO oraz władzy komunistycznej w kraju.

Już w lipcu tego roku doszło w Szczecinie do kilku incydentów, w tym do pobicia milicjantów w ramach rewanżu - "za Poznań". Równocześnie szerzyła się szeptana propaganda, której ostrze wymierzone było głównie przeciwko ekipie rządowej kierowanej przez Edwarda Ochaba, relacjom polsko-sowieckim i sytuacji gospodarczej w Polsce. Kulminacją były zamieszki w grudniu.

Obie wystawy można zwiedzać do 10 grudnia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
6°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama