Od Eucharystii pod przewodnictwem kard. Stanisława Nagy`ego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego rozpocznie się w niedzielę 5 grudnia VII pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”, z udziałem gości - członków duszpasterstwa z różnych stron Polski.
Msza św. w sanktuarium jest zaplanowana na godz. 10.30, a po jej zakończeniu odbędzie się spotkanie w Auli im. Jana Pawła II przy bazylice.
Głównym punktem będzie wykład dr. Andrzeja Sionka pt. „Praca - przeznaczenie czy więzienie?”. Prelegent, z wykształcenia fizyk i teolog, od lat zaangażowany w działalność ewangelizacyjną, podejmie próbę odpowiedzi na pytanie o sens pracy, widzianej przez pryzmat Bożego planu, spełnianej z powołaniem lub nie. Po konferencji odbędzie się koncert fortepianowy Janusza Kohuta, a także wręczenie wyróżnień i prezentacja dorobku duszpasterstwa w minionym roku.
Duszpasterstwo od początku prowadzą księża sercanie. Inicjatywa zrodziła się wśród osób świeckich, a wcielił ją w życie Marek Świeży, przedsiębiorca z Gdowa. Pierwsze spotkanie odbyło się w grudniu 1999 r. Co roku członkowie "Talentu" uczestniczą w dniach skupienia, warsztatach, szkoleniach, pielgrzymkach.
„Ostatnio nastawiliśmy się na regularne spotkania z mniejszymi grupami w diecezjach. Jest to od dwóch do dziewięciu spotkań modlitewno-formacyjnych m.in. w Krakowie, Koszycach Małych k. Tarnowa, Dębicy, Piekarach Śląskich, Lublinie, Bielsku-Białej, Warszawie, Kotlicach k. Chmielnika” – mówi KAI ks. Grzegorz Piątek SCJ, koordynator duszpasterstwa.
Niesłabnącą popularnością cieszą się rekolekcje wielkopostne, organizowane równolegle w: Gródku n. Dunajcem dla ok. 80 osób, Kazimierzu n. Wisłą (40 osób) i Zakopanem (30 osób).
W roczne kalendarium "Talentu" wpisały się także tzw. dni refleksji dla małżeństw i warsztaty na temat firmy rodzinnej – w Zakopanem. Tradycyjnie nowy rok liturgiczny "Talent" rozpoczyna od pielgrzymki do Łagiewnik w pierwszą niedzielę adwentu, z udziałem zazwyczaj ok. 140 osób. Mniej liczna jest pielgrzymka do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, organizowana 1 maja razem z NSZZ Solidarność. Sprawnie funkcjonuje strona internetowa duszpasterstwa, cztery razy w roku ukazuje się biuletyn "Talent".
„Regularny kontakt korespondencyjny prowadzimy z grupą ponad 400 osób, e-maile wysyłane są co najmniej do 1200 osób” – dodaje ks. Piątek.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.