Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew z żoną Swietłaną złoży w poniedziałek oficjalną wizytę w Warszawie. Będzie rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. Wizyta - według deklaracji rosyjskich - ma otworzyć nowy rozdział w stosunkach między krajami.
Rosyjska delegacja na pokładzie dwóch samolotów wyląduje na warszawskim Okęciu w poniedziałek przed południem. Do Warszawy wraz z Miedwiediewem przyjadą: minister sprawiedliwości Aleksander Konowałow, kierownictwo resortu gospodarki, szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oraz wielu innych urzędników. Już w niedzielę do Polski przyjedzie rosyjski prokurator generalny Jurij Czajka.
Prezydent uważa, że wizyta Miedwiediewa w Polsce będzie krokiem w stronę polsko-rosyjskiego "pojednania w prawdzie". "Ze strony rosyjskiej wyraźnie dojrzała sytuacja do tego, aby Polskę uznać za ważnego partnera. My byśmy chcieli, żeby to poszło jeszcze dalej - nie tylko w postaci budowania relacji partnerskich, ale także dobrej tkanki współpracy polsko-rosyjskiej z nadziejami może na niełatwy, ale potrzebny proces pojednania w prawdzie i pojednania w ramach ładu demokratycznego" - podkreślał w zeszłym tygodniu Komorowski po posiedzeniu RBN, które było poświęcone planowanej wizycie.
"Ta wizyta jest skierowana na to, żeby otworzyć nie tylko nową stronę, ale nowy rozdział w stosunkach polsko-rosyjskich" - mówił w czwartek dziennikarzom ambasador Rosji w Polsce Aleksander Aleksiejew.
Oficjalna część wizyty rozpocznie się w południe od uroczystego powitania rosyjskiej pierwszej pary na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez Bronisława Komorowskiego i jego żonę Annę. Następnie prezydenci Polski i Rosji udadzą się na rozmowy w cztery oczy. Po ich zakończeniu rozpoczną się rozmowy plenarne obu delegacji.
Jednym z głównych tematów, które mają być poruszone podczas rozmów, ma być sprawa zbrodni katyńskiej. Miedwiediew złoży wizytę w Polsce w kilkanaście dni po przyjęciu przez rosyjską Dumę Państwową uchwały w sprawie zbrodni katyńskiej, w której mord na polskich oficerach wiosną 1940 roku uznano za zbrodnię reżimu stalinowskiego.
Według nieoficjalnych informacji z Kancelarii Prezydenta Komorowski chce podkreślać w rozmowie z Miewdiediewem, że Rodziny Katyńskie nie chcą zgłaszać w stosunku do władz Rosji roszczeń finansowych, a chcą jedynie rehabilitacji politycznej ofiar zbrodni.
W piątek Prokuratura Generalna Rosji przekazała polskiej ambasadzie w Moskwie 50 tomów akt dotyczących tej sprawy. Dokumenty pochodzą zarówno z lat 40 i 90. Według strony rosyjskiej do większości z tych materiałów polscy badacze nigdy nie mieli dostępu.
Komorowski zapowiadał, że z rosyjskim prezydentem będzie rozmawiał także o wspólnym upamiętnieniu ofiar w miejscu katastrofy smoleńskiej. Jak mówił, będzie też okazja do rozmowy o relacjach Rosja-NATO, Rosja-UE. "Z wizytą prezydenta Dmitrija Miedwiediewa łączymy nadzieje nie na jednorazowy przełom, ale na rozpoczęcie marszu w dobrą stronę" - podkreślił Komorowski.
Po zakończeniu rozmów w obecności Komorowskiego i Miedwiediewa podpisane zostaną umowy polsko-rosyjskie.
Ambasador Rosji w Polsce informował, że gotowa do podpisania jest już deklaracja o współpracy w zakresie modernizacji, natomiast przygotowywane do podpisu są umowy dotyczące transportu morskiego, o wspólnej walce z zanieczyszczeniami w Bałtyku, a także memorandum dotyczące współpracy między prokuraturami Polski i Rosji.
Podpisana ma też zostać deklaracja o wymianie młodzieży. Umowa w tej sprawie ma być negocjowana w styczniu. Polsce zależy na tym, by wymiana młodzieży rozpoczęła się na wiosnę.
W pakiecie dokumentów, które zostaną podpisane, znajdzie się także list intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu, na które złożą się dwie placówki - jedna z siedzibą w Rosji, druga w Polsce.
We wtorek projekt ustawy w sprawie powołania Centrum przyjął polski rząd. Placówki działające w ramach Centrum mają dysponować budżetami po około 1 mln euro; będą prowadziły działalność zmierzającą do poszerzania polsko-rosyjskiego dialogu i porozumienia, przede wszystkim w kwestiach historii, dziedzictwa narodowego oraz kultury. Mają także sprzyjać lepszemu wzajemnemu poznawaniu krajów - Rosji przez Polaków i Polski przez Rosjan.
Po rozmowach i konferencji prasowej rosyjski prezydent złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Później rosyjski przywódca wraz z Komorowskim wezmą udział w polsko-rosyjskim Forum Dialogu Obywatelskiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich.
Obrady poprowadzą wspólnie Krzysztof Zanussi i były ambasador Rosji w Warszawie Leonid Draczewski. Prawdopodobnie w traktacie tego spotkania, w którym wezmą też udział polscy i rosyjscy intelektualiści, artyści, dziennikarze i naukowcy odznaczenie od rosyjskiego prezydenta - Order Przyjaźni Federacji Rosyjskiej - otrzyma twórca filmu "Katyń" reżyser Andrzej Wajda.
Późnym popołudniem gospodarz Kremla spotka się w Hotelu Hyatt z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem. Premier mówił w piątek, że będzie m.in. informował Miedwiediewa, iż Polska jest zainteresowana jak najszybszym przetransportowaniem do kraju wraku samolotu TU-154M, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem.
Wieczorem w Pałacu Prezydenckim ma odbyć się uroczysty oficjalny obiad wydany na cześć rosyjskiej pierwszej pary.
Dmitrij Miedwiediew wraz z żoną Swietłaną spędzą noc z poniedziałku na wtorek w warszawskim hotelu Hyatt, położonym w pobliżu ambasady rosyjskiej.
We wtorek - przed wyjazdem z Polski zaplanowanym na godziny przedpołudniowe - rosyjski prezydent ma złożyć kwiaty na cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury.
Prosto z Warszawy prezydent Miedwiediew uda się do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie UE-Rosja. W stolicy Belgii spotka się także z królem Albertem II oraz premierem Yvsem Letermem.
W poniedziałek tuż przed rozpoczęciem wizyty rosyjskiego przywódcy w Warszawie odbędzie się prezentacja rezultatów prac Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych zebranych w tomie "Białe Plamy - Czarne Plamy: sprawy trudne w relacjach polsko-rosyjskich (1918-2008)".
Wizyta Miedwiediewa w Warszawie będzie trzecią oficjalną wizytą rosyjskiego prezydenta w naszym kraju w historii stosunków między Rzeczpospolitą Polską a Federacją Rosyjską, którym początek dała deklaracja o zasadach stosunków dwustronnych z 1990 r. Do jej obsługi akredytowało się 400 polskich i 60 rosyjskich dziennikarzy.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.