Przeszło 50 tysięcy zł ofiarowali gnieźnieńskim karmelitankom darczyńcy z Polski i zagranicy. Siostry wykorzystały już część pieniędzy, kupiły m.in. meble do pracowni krawieckiej, maszyny do szycia i żelazka.
Akcja „Różaniec Assistance” ruszyła pod koniec października. Karmelitanki bose z Gniezna uruchomiły stronę internetową, poprzez którą można ofiarować datek na ich klasztor. Za każdego ofiarodawcę siostry modlą się na różańcu z Ziemi Świętej, a później różaniec ten do darczyńcy wysyłają.
Jak dotąd z potrzebnych 170 tysięcy zł na konto karmelitanek wpłynęło nieco ponad 50 tysięcy. Część pieniędzy została już wykorzystana. Karmelitanki kupiły m.in. nowe meble do pracowni krawieckiej, maszyny do szycia, żelazka i przybory krawieckie. Dokładny spis, fotki i rozliczenie można znaleźć na stronie akcji. Kupione sprzęty są mniszkom bardzo potrzebne, ponieważ utrzymują się z jałmużny i szycia, m.in. sztandarów.
Prócz wyposażenia pracowni krawieckiej w klasztorze konieczna jest także wymiana kolektorów deszczowych, drzwi wejściowych oraz zabezpieczenie budynku klasztornego przed wilgocią. Przydałoby się również nowe piece gazowe.
Siostry cieszy każdy, najmniejszy nawet datek. Za każdy z całego serca dziękują. Jak piszą na swojej stronie, wielokrotnie doświadczyły, że pieniądze spadają z nieba. Spadły i teraz! Razem z wieloma ciepłymi słowami od ludzi z różnych stron Polski i świata.
Różaniec Assistance znaleźć można na stronie www.rozaniecassistance.pl oraz na Facebooku.
Gnieźnieński Karmel wywodzi się ze wspólnoty w Tryszczynie k. Bydgoszczy, która na prośbę kard. Józefa Glempa podjęła się budowy klasztoru na ofiarowanym na ten cel terenie w Gnieźnie. Pierwsze siostry zamieszkały w nim 30 czerwca 1995 r. Obecnie w klasztorze mieszka 21 sióstr: 15 mniszek, 2 postulantki i 4 kandydatki. Prowadzą życie kontemplacyjno-eklezjalne. Utrzymują się z jałmużny oraz własnej pracy. W klasztorze działa wspomniana pracownia krawiecka.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.