Prof. Anna Wierzbicka z Australian National University w Canderze, prof. Tomasz Guzik z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Tadeusz Marek Krygowski z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymali w środę polskie Noble.
Uroczystość wręczenia nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, nazywanych polskimi Noblami, odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
W trakcie uroczystości odczytano list gratulacyjny od prezydenta Bronisława Komorowskiego."Wybitne osiągnięcia laureatów przypominają, jak wielu polskich uczonych lokuje się w światowej ścisłej czołówce. (...) W historii naszej nauki nie brak wielkich nazwisk polskich uczonych, których troską pozostaje rozwój tego wspólnego ogólnoludzkiego dobra, jakim jest wiedza. Tę świetną tradycję musimy kontynuować" - napisał prezydent.
Gratulacje złożyła też uczonym minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka."Państwo przynosicie zaszczyt nauce polskiej bez względu na to, czy pracujecie w Polsce, czy za granicą. (...) Nikt nie ma takiego prestiżu w Polsce i na świecie jak naukowcy" - powiedziała.
Prof. Anna Wierzbicka została uhonorowana w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za stworzenie teorii naturalnego metajęzyka semantycznego oraz odkrycie zbioru znaczeń elementarnych wspólnych dla wszystkich języków.
Odbierając nagrodę, prof. Wierzbicka podziękowała swoim współpracownikom, rodzinie i mentorom. "Nikt z nas nie żyje w próżni i nie zawdzięcza osiągnięć naukowych wyłącznie samemu sobie" - podkreśliła.
Prof. Tomasz Guzik otrzymał nagrodę w obszarze nauk przyrodniczych i medycznych za "wykazanie istotnego znaczenia układu odporności w mechanizmie powstawania nadciśnienia tętniczego".
Prof. Guzik powiedział podczas uroczystości, że głównym celem jego działalności badawczej, oprócz ciekawości cechującej każdego naukowca, było poszukiwanie nowych sposobów pomagania pacjentom. Zadeklarował, że nadal będzie to dla niego priorytetem.
"Będąc wielkim zaszczytem, nagroda ta jest dla mnie wyzwaniem i zobowiązaniem do intensywnej pracy, po to, aby nasza obserwacja mogła znaleźć zastosowanie kliniczne, bo droga z laboratorium do kliniki jest niestety bardzo długa i czasami wyboista" - powiedział prof. Guzik.
Prof. Tadeusz Marek Krygowski został laureatem nagrody w obszarze nauk ścisłych za stworzenie metody ilościowego określania aromatyczności związków organicznych.
"Nie byłoby tych osiągnięć, gdyby opatrzność Boża nie postawiła na mojej drodze życia wielu wspaniałych ludzi" - powiedział prof. Krygowski, odbierając nagrodę. Profesor podziękował swoim bliskim, nauczycielom, mentorom i współpracownikom.
Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej są przyznawane za osiągnięcia i odkrycia stanowiące istotny wkład w życie duchowe i postęp cywilizacyjny naszego kraju oraz zapewniające Polsce miejsce w nauce światowej. Każdy z laureatów otrzymuje 200 tys. zł. Nagrody są przyznawane w czterech obszarach: nauk humanistycznych i społecznych, przyrodniczych i medycznych, nauk ścisłych oraz nauk technicznych. W tym roku nie wyłoniono laureata w kategorii nauk technicznych.
Polskie Noble są przyznawane od 1992 r. Grono laureatów, łącznie z tegorocznymi zdobywcami nagrody, liczy 68 osób. Są wśród nich m.in.: prof. Tomasz Dietl, prof. Wiesław Jędrzejczak, prof. Zofia Kielan-Jaworowska, prof. Karol Modzelewski, prof. Andrzej Paczkowski, prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Stefan Swieżawski, prof. Maciej Gliwicz, prof. Andrzej Udalski, prof. Aleksander Wolszczan.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.