Złote i srebrne przedmioty o łącznej wartości ponad 1 miliona funtów, w tym złoty różaniec, który trzymała w ręku podczas egzekucji w 1587 r. królowa Szkotów Maria Stuart, skradziono z zamku Arundel w południowej Anglii - poinformowano w poniedziałek.
Do włamania doszło w piątek późnym wieczorem, zaledwie trzy dni po tym, jak zamek został ponownie udostępniony dla zwiedzających po trwającej od początku roku przerwie związanej z restrykcjami koronawirusowymi. Jak podała policja, złodzieje weszli przez okno i rozbili szklaną gablotę, aby zabrać przedmioty. Mimo że uaktywnili alarm, zdążyli zbiec z łupami.
Oprócz różańca, wśród skradzionych przedmiotów najcenniejszy historycznie jest zestaw złotych pucharów podarowany przez Marię Stuart z okazji swojej koronacji hrabiemu Marshallowi. "Skradzione przedmioty mają znaczną wartość materialną, ale jako unikatowe artefakty z kolekcji księcia Norfolk mają nieporównywalnie większe, bezcenne znaczenie historyczne" - oświadczyła fundacja zarządzająca zamkiem Arundel.
"Kiedy Maria uciekła ze Szkocji do Anglii, większość jej rzeczy została rozkradziona i podzielona. Potem, gdy została stracona, prawie wszystko, co miała, zostało zabrane i spalone, ponieważ ludzie obawiali się, że stanie się katolicką męczennicą. Mieliśmy więc bardzo niewiele pamiątek po Marii, królowej Szkotów - a teraz już ich nie ma" - powiedziała cytowana przez stację BBC prof. Kate Williams z Uniwersytetu w Reading.
Maria Stuart urodziła się w pałacu Linlithgow w 1542 r., a królową została, kilka dni po swoich narodzinach, gdy zmarł jej ojciec. Jednak w 1548 r. Maria została zabrana do Francji, a Szkocją rządzili regenci. Powróciła w 1561 r., by rozpocząć rządy jako królowa Szkotów, lecz po sześciu burzliwych latach została zmuszona do abdykacji w wieku 24 lat. Po nieudanej próbie odzyskania tronu Maria uciekła do Anglii, szukając ochrony u swojej kuzynki Elżbiety I. Ponieważ Maria w przeszłości rościła pretensje do angielskiego tronu, a przez wielu angielskich katolików była uznawana za prawowitą władczynię, Elżbieta uważała ją za zagrożenie i przetrzymywała w niewoli przez 18 lat. Ostatecznie Maria Stuart została stracona na zamku Fotheringhay w 1587 r. w wieku 44 lat. Jej syn Jakub został królem Szkocji i Anglii.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.