W Syrii tragiczne warunki ekonomiczne i eksodus młodych pokoleń przeplatają się z katastrofą humanitarną spowodowaną m.in. sankcjami gospodarczymi nałożonymi przez USA. Uderzają one w najbiedniejszych mieszkańców tego kraju.
„Dla wielu osób jedynym źródłem pożywienia są uliczne śmietniki. Panuje skrajna bieda. To koszmar dla społeczeństwa wyczerpanego wojną i przemocą” – powiedział w rozmowie z Agencją Fides Riad Sargi, dyrektor wykonawczy Caritas Syria.
Katastrofa humanitarna to powód spotkania w Aleppo Rady Zwierzchników Kościołów Katolickich Syrii. W czasie obrad patriarchowie i biskupi zgodnie podkreślili, że jednym z najważniejszych obecnie zdań jest wsparcie Caritas Syria i innych organizacji katolickich, które mogą ulżyć cierpieniom ludności i pomóc w odbudowie kraju zniszczonego przez lata konfliktu, a obecnie zmagającego się z pandemią Covid-19.
Syrokatolicki patriarcha Antiochii przypomniał o pilnej potrzebie wspierania młodzieży, zwłaszcza w dziedzinie edukacji. „To pokolenie, które dorastało w czasie wojny, wymagające szczególnej uwagi” – zauważył Ignacy Józef III Younan. Z kolei melchicki katolicki patriarcha Antiochii Józef Absi zwrócił uwagę na konieczność zajęcia się rosnącą polaryzacją społeczną, która oddziela nielicznych bogatych od rzeszy Syryjczyków pogrążonych w biedzie i głodzie.
W spotkaniu wziął udział także kard. Mario Zenari, nuncjusz apostolski w Damaszku. W swoim wystąpieniu przypomniał o cierpieniach syryjskich rodzin, które warto dostrzegać zwłaszcza teraz, w roku poświęconym rodzinie i św. Józefowi, zainaugurowanym przez Papieża Franciszka. Podkreślił znaczenie działań podejmowanych przez Caritas Syria na rzecz najuboższych rodzin, niezależnie do jakiej grupy etnicznej czy religijnej należą.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.