Na znaczenie wspólnoty parafialnej w dziele nowej ewangelizacji zwrócił uwagę Benedykt XVI odwiedzając rzymską parafię p.w. w. Maksymiliana Kolbe.
Jest to dziesiąta parafia rzymska, odwiedzana przez obecnego Następcę św. Piotra. Jej proboszczem jest od września b.r. pochodzący z archidiecezji poznańskiej ks. Sławomir Skwierzyński.
Zwracając się do wiernych Benedykt XVI podziękował w sposób szczególny za dar cotygodniowej adoracji eucharystycznej w jego intencjach. Podkreślił też znaczenie obecnych w tej prafii poszczególnych grup i wspólnot, w tym Drogi Neokatechumenalnej, której tamtejsza świątynia zawdzięcza swój wystrój. Ojciec Święty zachęcił rodziny do wierności małżeńskiej, wymagającej odwagi, wielkoduszności i poświęcenia. Zauważył, że do tej części Rzymu przybywają rodziny z innych regionów Włoch a ostatnio także spoza Italii. „Usiłujcie pozostawać we wspólnocie ze wszystkimi”- powiedział papież, wskazując potrzebę wychodzenia ku innym, począwszy od najbliższych sąsiadów.
Mówiąc o działalności parafii Ojciec Święty podkreślił, iż wszyscy powinni znaleźć w niej formację w wierze oraz życie wspólnotowe. Musi ona umożliwić odkrycie piękna pójścia za Chrystusem i roli Kościoła, poprzez pogłębienie niedzielnej Eucharystii i prowadzone dzieła miłosierdzia chrześcijańskiego. Praca ta ma charakter ewangelizacyjny, gdyż misją Kościoła jest niesienie orędzia Ewangelii każdemu człowiekowi.
Odnosząc się do czytać liturgicznych III niedzieli Adwentu Benedykt XVI podkreślił znaczenie stałości i cierpliwości w oczekiwaniu na Pana. Odniósł się do fałszywych proroctw i ideologii obiecujących radykalną przemianę. Zauważył, że w rzeczywistości doprowadziły one do głębokiego zniszczenia człowieka i powierzonego mu świata. „Trzeba na nowo spojrzeć na Chrystusa, który nie zmieniał świata siłą, lecz dał siebie za życie świata” - powiedział papież. W tym kontekście Benedykt XVI przypomniał postać patrona parafii, św. Maksymiliana Kolbe, który dał swe życie za ojca rodziny, św. Damiana De Veuster, który poświęcił się trędowatym i wśród nich zmarł, i bł. Matki Teresy z Kalkuty, apostołki miłości wobec najuboższych z biednych. „Nie przemoc, ale czynne światło prawdy i Bożej dobroci zmienia świat na lepszy” - stwierdził Ojciec Święty. Zachęcił wiernych, by sami stawali się światłem dla innych, zaznaczając, iż także ta misja jest powołaniem Kościoła parafialnego.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.