Roman Nehrebecki, przedsiębiorca, producent filmowy i polityk, pierwowzór postaci Lolka z przygód "Bolka i Lolka", zmarł w piątek wieczorem w Bielsku-Białej po ciężkiej chorobie - poinformowała rodzina. Miał 69 lat, pozostawił żonę, córki i wnuki.
Roman Nehrebecki był synem Władysława Nehrebeckiego, związanego z bielskim Studiem Filmów Rysunkowych reżysera i twórcy filmów animowanych, pomysłodawcy i współautora postaci plastycznych Bolka i Lolka. Sympatycznych chłopców Władysław Nehrebecki wzorował na swoich synach: Janie, zmarłym w 2013 r., oraz Romanie.
"Byliśmy bardzo żywotnym rodzeństwem, czasem skonfliktowanym ze sobą, bo różniliśmy się nie tylko wiekiem, ale i charakterem. Tata nas obserwował. Niektóre sytuacje znalazły się na ekranie" - mówił Roman Nehrebecki w 2013 r. podczas jubileuszowej gali z okazji 50-lecia powstania serialu o przygodach Bolka i Lolka.
Roman Nehrebecki z wykształcenia był ekonomistą. Ukończył studia na Wydziale Przemysłu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Był przedsiębiorcą i producentem filmowym.
Brał udział się w życiu społecznym i politycznym. W 2002 r., startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej - Unii Pracy został radnym w Bielsku-Białej. W 2005 r. i 2007 r. kandydował do Sejmu, najpierw z listy Partii Demokratycznej demokraci.pl, a później koalicji Lewica i Demokraci. W 2019 r. bez powodzenia ubiegał się z partii Wiosna Roberta Biedronia o miejsce w europarlamencie.
Zmarł w piątek wieczorem w Bielsku-Białej po długiej i ciężkiej chorobie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.