Kongres Ruchu Apostolstwa Młodzieży

Pierwszy Ogólnopolski Kongres Ruchu Apostolstwa Młodzieży – który założył kardynał Karol Wojtyła – odbył się w weekend w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Jego członkowie chcą, by działający w południowej Polsce ruch rozwinął się w całym kraju.

 

W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 delegatów z czterech diecezji, w których istnieje RAM: krakowskiej, przemyskiej, rzeszowskiej i bielsko-żywieckiej.

Głównym założeniem kongresu było wypracowanie wspólnych kierunków i metod działania. Przyjęto także logo ujednolicone dla wszystkich diecezji. Będzie to emblemat w kształcie globu, a w jego środku krzyż z wyrysowanymi na ramionach strzałkami symbolizującymi otwartość członków RAM na Boga i innych ludzi oraz gotowość do pracy apostolskiej.

Moderatorem generalnym Ruchu Apostolstwa Młodzieży został ks. Paweł Kubani, moderator RAM w archidiecezji krakowskiej, a jego zastępcą ks. Jan Mazurek, moderator w archidiecezji przemyskiej. Powołano także Radę Generalną, w skład której wejdą oprócz księży moderatorów osoby świeckie - każdą diecezję będzie reprezentować 5 osób.

„Inicjatywa kongresu zrodziła się już bardzo dawno. Jego celem było przede wszystkim poszukiwanie wspólnych rozwiązań, które sprawiłyby, że będziemy jedno i będziemy docierać do młodych ludzi z tym przesłaniem, które zostawił nam kard. Karol Wojtyła” – powiedział w rozmowie z KAI ks. Paweł Kubani. Podkreślił też, że w Kościele wśród ruchów i stowarzyszeń nie powinno być konkurencji, ponieważ wszystkie mają za cel przybliżać człowieka do Boga.

„Wszyscy jesteśmy jednym Ciałem Chrystusa i jednym Kościołem” – mówi ks. Kubani. Przyznaje także, że oprócz działalności na terenie, gdzie Ruch już istnieje, jednym z założonych celów będzie podjęcie starań o przeszczepienia idei RAM-u do innych diecezji. Musi się to jednak odbywać w porozumieniu z ordynariuszami, którzy – jak mówi – często są zaciekawieni tą inicjatywą.

Obecnych na kongresie odwiedził krakowski biskup pomocniczy, Jan Zając, który życzył uczestnikom wytrwałości w pracy apostolskiej i złożył życzenia świąteczne.

Początki Ruchu Apostolstwa Młodzieży sięgają 1973 r. i osoby kard. Wojtyły, który pragnął włączyć w aktywne życie Kościoła młodzież pracującą i studentów niezaangażowanych w żadną formację. „Młodzież stojąca w wielkich drzwiach kościoła też jest nasza” – mawiał.

Pragnął także, aby wśród młodych apostołowali właśnie młodzi. Z jego inicjatywy powstały Grupy Apostolskie, których pierwszym moderatorem w archidiecezji krakowskiej został na blisko 30 lat ks. prał. Antoni Sołtysik. W 2001 r. funkcję tą objął ks. Paweł Kubani.

W 1984 r. RAM trafił do diecezji przemyskiej z inicjatywy ówczesnego diecezjalnego duszpasterza młodzieży ks. prał. Franciszka Rząsy. W 1994 r. moderatorem został ks. Jan Mazurek. W 2003 r. w archidiecezji przemyskiej, a w 2007 r. w krakowskiej RAM uzyskał osobowość prawną i stał się stowarzyszeniem katolickim. Od 1992 r. po wydzieleniu nowej diecezji rzeszowskiej Ruch Apostolstwa Młodzieży kontynuuje swoją działalność również na tym terenie. Funkcję moderatora diecezjalnego pełni obecnie ks. Damian Bolka.

Diecezja bielsko-żywiecka, która przez lata terytorialnie w sporej części należała do archidiecezji krakowskiej RAM tworzy dopiero swoje struktury. Istnieje kilka grup parafialnych, nie ma jednak jeszcze moderatora diecezjalnego.

Animatorzy i członkowie RAM włączają się w szereg inicjatyw kościelnych, z czego głównym polem działania są rekolekcje wakacyjne. Do posługi animatora młodzi przygotowują się poprzez roczne Studium Animatora (w diecezji rzeszowskiej dwuletnie). RAM zakłada również grupy apostolskie w parafiach.

„Naszym celem jest zmiana świata na lepszy w duchu Ewangelii. Młodzi ludzie włączają się w pomoc podczas rekolekcji, działają w różnych instytucjach, promują dobrze rozumianą kulturę, jako wolontariusze pracują przy różnych akcjach, m.in. jako opiekunowie na turnusach wakacyjnych dla dzieci i młodzieży” – mówi ks. Jan Mazurek.

W marcu 2008 r. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła dokument programowy poświęcony duszpasterstwu młodzieży, w którym wymienia Ruch Apostolstwa Młodzieży jako jedną z głównych wspólnot młodzieżowych w Polsce.

„RAM to jest wspólnota, która pomaga mi dojść do Boga i w której czuję Ducha Bożego. Lubię jeździć na rekolekcje, być z młodzieżą, pomagać im. Oni są teraz bardzo zagubieni to widać. Musi być ktoś, kto im pomoże, nada sens albo wskaże miejsce, gdzie ten sens znaleźć. Będąc w Ruchu nie jesteśmy oderwani od codziennych trudności, problemów i bólów, ale sądzę, że poprzez entuzjazm wiary możemy do nich trafić” – mówi Katarzyna Oszustowicz, moderator świecki w Ruchu Apostolstwa Młodzieży.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
5°C Sobota
dzień
7°C Sobota
wieczór
wiecej »