Dziecko, widząc, że torturują jego matkę, nie bało się wyznać wiary w Chrystusa. Poniosło śmierć męczeńską. Matka cieszyła się, że syn udał się do Nieba przed nią.
Nigdy wcześniej nie słyszałam o Julicie i Cyryku. Ta para świętych jest niezwykła, bo to matka i syn. Do końca byli wierni Chrystusowi. Trzeba przyznać, że Cyryk chyba jest najmłodszym świętym jakiego znam, bo miał 3 lata (!), gdy zginął śmiercią męczeńską, której prawdopodobnie mógłby uniknąć, gdyby po prostu siedział cicho. Myślę, że Julita musiała zaszczepić w małym niesamowitą miłość do Jezusa, że dziecko nie bało się wyznać wiary w Niego właśnie w chwili najcięższej próby.
Włoska Aleteia wspomina, że Julita była chrześcijanką i bogatą wdową, która wraz z 3-letnim synem Cyrykiem mieszkała w regionie Likaonii (dzisiejsza Turcja).
W 303 roku, kiedy u władzy był cesarz Dioklecjan, wybuchły najkrwawsze prześladowania w dziejach Cesarstwa Rzymskiego. Julita postanowiła porzucić swój majątek i wraz z synem poszukać bezpieczniejszego miejsca na schronienie. Udali się na południe do Tarsu.
Tam, jako wyznawców Chrystusa, odkrył ich i aresztował gubernator Domicjan. Najpierw torturowano Julitę. Kobieta została przywiązana do słupa, a następnie zaczęto ją biczować. Tymczasem Cyryk był trzymany przez gubernatora, chłopiec zaczął go kopać i drapać. Widząc, co zrobili jego matce, zamanifestował swoją wiarę, chociaż wiedział, że czyniąc to umrze. Gubernator rzucił go na schody roztrzaskując mu czaszkę. Dziecko natychmiast zmarło.
Widząc to Julita powiedziała, że cieszy się, że jej syn udał się do Nieba przed nią. Ostatecznie kobieta została ścięta.
Ciała matki i syna wrzucono do wspólnego grobu, w którym chowano złoczyńców. Dwóm służącym udało się je zabrać i pochować. Relikwie najpierw były przechowywane w Antiochii. Kult tych dwojga rozprzestrzeniło się na cały Wschód.
Na przełomie IV/V wieku biskup Amatore z Auxerre przeniósł relikwie z Antiochii do Marsylii do kościoła San Vittore.
Kościół katolicki obchodzi ich święto 16 czerwca, kościoły wschodnie wspominają ich dzień wcześniej.
Święci Cyryk i Julita są patronami ubogich i dzieci.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia około 6 tysięcy z nich otrzymało paczki.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.
Ratownicy w środę kontynuowali poszukiwania osób uwięzionych w ruinach domów.