Zza klauzury w świat – mnisze pieśni o św. Józefie

Karmelitanki Bose z Gniezna zapraszają do spojrzenia na św. Józefa ich oczami i wsłuchania się sercem w piękną muzykę z nowej płyty: "Powiernik Tajemnic Boga". Autorkami tekstów w większości są siostry, a kompozytorami muzyki m.in. Paweł Bębenek, Jakub Tomalak i Piotr Pałka.

"Podobnie jak reforma Karmelu za czasów św. Teresy od Jezusa miała swój początek na rekreacji (spotkanie sióstr, gdzie można wspólnie rozmawiać – przez resztę dnia zachowujemy milczenie), tak samo zdarzyło się ze śpiewnikiem i płytą ku czci św. Józefa" - wspominają siostry.

W trakcie rekreacyjnej rozmowy s. Ina rzuciła myśl: „Powinien powstać drugi karmelitański śpiewnik, związany ze św. Józefem!”. Któraś z sióstr od razu zaoponowała: „Nie, nie damy rady. Rok św. Józefa się już zaczął, a my mamy dużo pracy.” Przeorysza odpowiedziała: „Św. Matka była fanką św. Józefa, więc na pewno by się ucieszyła, że Józef wyjdzie z ukrycia. Może pomogłybyśmy innym przez nowe teksty zaprzyjaźnić się ze św. Józefem i doświadczyć tego, czego doświadczała też św. Teresa, tzn. że jest opiekunem, nauczycielem modlitwy, ojcem… wsparciem w każdej potrzebie.”

Jedna z sióstr była sceptyczna, co do kolejnego zaangażowania, na co usłyszała od przełożonej, że ma napisać na jutro tekst. Następnego dnia rano, na modlitwie, powstał pierwszy tekst: "Józefie, Tobie drogę oświeca Światło Świata,/ Słup Ognia ścieżkę Ci ukazuje,/ wraca do domu Bóg Jakuba,/ Pasterz idzie już do swoich owiec" (fragment). Zaskoczone i ujęte pięknem tekstu siostry odczuły również przynaglenie do pisania. Tak powstało ponad 30 tekstów. W nawiązaniu do poprzedniego doświadczenia realizacji karmelitańskiego śpiewnika, siostry poprosiły o napisanie muzyki tych samych kompozytorów (Piotr Pałka, Paweł Bębenek, Ula Rogala, Jan Krutul, Łukasz Farcinkiewicz oraz s. Katarzyna). Zaprosiły również Huberta Kowalskiego oraz Jakuba Tomalaka, ponieważ wiedziały o jego przyjaźni ze św. Józefem. Ziarno zostało rzucone. Niewinna myśl przybrała materialne kształty – śpiewnik już idzie do druku.

Któregoś dnia s. Miriam, która zna artystyczno-muzyczne zamiłowania przełożonej sióstr karmelitanek, podpuściła: „A czemu miałaby nie powstać płyta z tymi utworami, są przecież takie piękne! Szkoda by było pozbawić «ludzkość» słuchania tak pięknej muzyki i chwalenia Józefa!”. Nagranie płyty to zdecydowanie jeszcze trudniejsza rzecz niż wydanie śpiewnika. Przeorysza nie miała pewności czy iść w tym kierunku, czy będą w stanie to zrobić. Św. Józef (przypuszczalnie w porozumieniu z Trójcą Świętą) upomniał się o swoje. Przyszedł SMS od Jakuba Tomalaka: „Warto by było, żeby siostry nagrały płytę”. „Kropka nad i” została postawiona. Kolejne decyzje popłynęły szybko: siostry poprowadzą realizację tego projektu, ale nagranie oddadzą w ręce profesjonalistom.

Okazało się, że jest tylko jeden problem: sporo to kosztuje. "W jednej z rozmów Paweł Bębenek podpowiedział nam o możliwości zbierania funduszy np. za pomocą «zrzutki»". Karmelitanki zdecydowały się na ten krok i wciągu 20 dni zebrały 22 000 zł! To już 40 proc. kosztów. Siostry wierzą, że z pomocą kolejnych ludzi, uda nam się pozyskać brakującą kwotę. Nagranie planują na wrzesień 2021 r.
Tak siostry mówią o doświadczeniu modlitwy i muzyki na nadchodzącej płycie:

Mamy pewność, że muzyka liturgiczna pełna głębi, niezwykłego piękna, harmonii ciszy przyniesie Ci ulgę w tej trudnej sytuacji pandemii, spotkania ze śmiercią, kruchością, bólem, cierpieniem czy chorobą.

- Już możemy oglądać cuda św. Józefa w związku z tą płytą – opowiada siostra Magdalena. - W poniedziałek 7 czerwca w Kościele Św. Jakuba na Ochocie (Warszawa), będzie można usłyszeć jeden z utworów z tekstem s. Lucyny od Chrystusa Zmartwychwstałego i muzyką Jana Krutula. Prawdopodobnie będzie też transmisja na YouTube.

Siostry mocno wierzą w to, że razem z ludźmi, którzy chcą zatopić się w modlitewnych dźwiękach i rozważać słowa o św. Józefie, wydadzą płytę, która będzie pięknym uczczeniem Roku Św. Józefa. Wydanie płyty można wspierać na stronie. Każdy wpłacający powyżej 50 zł otrzyma płytę w pierwszej kolejności jako wyraz zaufania do sióstr i wszystkich zaangażowanych w to dzieło.

Mniszki Karmelitanki Bose Gniezno
konto: 09 2030 0045 1110 0000 0044 6240 lub przez PayU
Karmelitanki Bose, Gniezno | Zakon Najśw. Maryi Panny z Góry Karmel
Zza klauzury w świat – mnisze pieśni o św. Józefie | zrzutka.pl

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
23°C Niedziela
wieczór
21°C Poniedziałek
noc
17°C Poniedziałek
rano
23°C Poniedziałek
dzień
wiecej »