Nowe badanie oparte na analizie oddziaływań SARS-CoV2 z białkami gospodarza pokazało, że aż 200 zatwierdzonych już leków mogłoby być skuteczne w terapii Covid-19. Wskazało też na różnorodne mechanizmy, które można wykorzystać w walce z wirusem.
Dzięki prowadzonym na całym świecie, szeroko zakrojonym badaniom, naukowcy coraz lepiej rozumieją sposoby, z pomocą których SARS-CoV2 oddziałuje z ludzkimi komórkami. To z kolei otwiera drogę do poszukiwań terapii.
Jak się okazuje, skuteczne mogą być istniejące już leki. Autorzy nowej pracy opublikowanej w piśmie "Science Advances" stworzyli bazę białek oddziałujących z wirusem i sprawdzili ich oddziaływanie z różnymi istniejącymi już środkami. Dzięki sztucznej inteligencji określili potencjalny wpływ aż 200 zatwierdzonych już leków, które mogą działać na Covid-19 na dwa główne sposoby - zaburzać namnażanie się wirusa lub wpływać na odpowiedź odpornościową.
Na 66 proc. spośród ponad 1,5 tys. białek działał jeden lek, a na 30 białek - osiem substancji lub więcej.
Pięć leków oddziałujących na te 30 białek naukowcy sprawdzili w laboratorium na komórkach pochodzących od małpy. Odkryli, że przeciwmalaryczny środek proguanil oraz stosowana m.in. w reumatoidalnym zapaleniu stawów sulfasalazyna działały przeciwwirusowo, nie uszkadzając komórek. Leki te mogą w infekcji koronawirusem wygaszać też groźne stany zapalne.
Część z przebadanych leków może także wpływać na produkcję przez organizm tlenku azotu ważnego dla replikacji wirusa.
Więcej informacji na stronie publikacji źródłwej (http://dx.doi.org/10.1126/sciadv.abh3032).
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.